Adet Düzensizlikleri ve Adet Sancıları

Her kadın hayatının bir evresinde adet düzeninde sapmalar, gecikmeler ya da ara kanamalar yaşayabilir. İnsan hayatında yaşanılan stresler, sıkıntılar, ani kilo değişiklikleri, üzüntüler gibi pek çok etken adet düzenini etkileyebilir ve adeta saat gibi işleyen bu mekanizmada sapmalara neden olabilir. Adet bozukluklarının hiç biri normal değildir ve araştırılması gerekir. Çünkü kadın üreme sistemindeki hemen hemen bütün hastalıkların en sık verdiği belirti adet düzensizlikleridir.

Adet Düzensizlikleri için Pratik Bitkisel Formüller

• Adet kanamasını söktürmek için; maydanoz, civanperçemi, papatya, nane, nergis, safran, kimyon, anason, rezene, havuç tohumu, karabaş otu, adaçayı ve misk gibi bitkiler çay gibi demlenip günde 3-4 bardak içilir. Ayrıca taze üvez meyvelerini de tüketmek gerekir.
• Aşırı adet kanamaları için; 4 bardak soğuk suya, 2 yemek kaşığı ufalanmış çobançantası ve atkuyruğu bitkisi konulup, ikisi birlikte 10 dakika bekletilir. Bu karışımın 1 günde tüketilmesi gerekir. İkinci bir terkipti ise, birer tutam kereviz ile maydanoz kaynatılır. 1 gece bekletilip, 3 gün sabahları aç karnına 1 bardak içilir.
• 2 bardak kaynar suya, 16-20 gram nane yaprağı konup, 10 dakika bekletilir. Bu karışımdan günde 2 bardak tüketilir.
• 1 bardak kaynar suya, 4-10 gram kimyon konup, 10 dakika bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.
• 2 bardak kaynar suya, 12 gram kişniş konur. 10 dakika bekletilip, günde 3 defa 1 bardak içilir.
• 1 bardak kaynar suya, 2 gram papatya konur, 10 dakika bekletilir. Bu karışımdan sabahları aç karnına 1 bardak içilir. Ayrıca papatya haşlanıp, lapa haline getirilip üzerine oturulur.
• 2 bardak kaynar suya, 8-20 gram ısırgan otu konur, 10 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak yemek aralarında tüketilir.

Adet Düzensizlikleri için Kullanabileceğiniz Taşlar, Renkler ve Kokular

Kırmızı Lal Taşı: Bu taş, çoğunlukla benzer parlaklık ve sertlikte olan yakutla karıştırılır. Sarı, yeşil renkli ve şeffaf olanlar genellikle yapaydırlar. Mavi lal, yaygın olarak akuamarinin yerine kullanılır.

Bu taşın insana canlılık ve zindelik veren bir enerjisi vardır. Omurgadan yukarı doğru çıkan Kundalini enerjisini etkiler. Lal taşıyla iki hafta boyunca her gün en az 10 dakika süreyle tekrar edilen terapiler, üreme gücünü artırmak, adet sancılarını aza indirmek, düzensiz adet kanamaları ve menopoz dönemindeki sıkıntıları en aza indirmek için uygulanabilir.

Lal taşını bel bölgesinin altında taşımak gerekir. Belden yukarı bölgede taşındığı zaman, midenin arkasında bulunan liflerin karın organlarına dağıldığı büyük sinir ağı ve hipofiz bezlerini aşırı derecede uyardığından dolayı, sinirliliğe, baş ağrılarına ya da baş dönmesine yol açabilir.

Gamet (Granat): Çeşitli renklerde ya da şeffaf ve yarı şeffaf olarak bulunur. Kırmızı renkli olanı “Lâl taşı” olarak da bilinir. Lâl taşı adı, eski kaynaklardan gelen bir isim olduğundan dolayı bazı kaynaklarda granat taşının lâl taşı olduğu söylenir ancak “garnet” olması ihtimali daha güçlüdür ve şu anda genel olarak da böyle bilinmektedir.

Dairesel veya oval biçimli bir taştır. Lâlin erkek türü koyu kırmızı, dişi türü ise açık kırmızıdır. “Hayal Kuran” ve “Merhamet Taşı”olarak da bilinir. Bağımsız bir taş grubudur.

Rahmin üzerine koyularak, üreme gücünü artırma amacıyla kullanılır. Ayrıca; adet sancıları, düzensiz kanamalar ve menopoz için de faydalıdır.

Adet Düzensizliklerinde Renk ve Kokularla Terapi

Adet öncesi ve sonrasında bayanlar kokulara ve renklere karşı duyarlı olurlar. Bu nedenle kırmızı renkler ve gül kokusu gibi hafif rahatlatıcı kokular adet düzensizliklerine olumlu etki gösterebilir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: