Adet düzensizliğiniz mi var? Yüzünüzde sivilceler ve erkek tipi tüylenmeden mi şikayet ediyorsunuz? Çok mu kilo aldınız? O halde sizde polikistik över sendromu olabilir. Bu sorun hem kısırlığa hem de şeker, yüksek tansiyon ve rahim kanseri riskinde artışa yol açıyor.

Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Tüp bebek Merkezi Sorumlusu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Murat Keskin anlattı:

• Polikistik över sendromu (PKOS) nedir?
PKOS, düzensiz yumurtlamanın veya gebe kalamama şikayetiyle başvuran kadınlardaki yumurtlama bozukluğunun en sık nedenidir. Bu hastalıkta normal yumurta gelişimi ve yumurtlama düzeni bozulur. Normalde her ay 1 yumurta gelişir ve çatlar. Ancak PKOS hastalarında folikül (yumurta kesesi) gelişimi tam olmaz ve çatlayabilecek olgunluk ve büyüklüğe ulaşmaz. Bu durumda beyin yumurtlamanın olmadığı sinyalini alır ve yumurtalıklardan 1 folikül daha geliştirmeye başlar. Derken yumurtalığın içinde çok sayıda orta büyüklükte birçok folikül birikir. Bunlar gerçek kist değildir büyüyüp çatlamamış foliküllerdir. Ancak hastalığın isminden dolayı birçok kadın kisti olduğunu düşünür. Doğurganlık çağındaki kadınların yüzde 6-8’inde bu hastalık görülebilir.

Polikistik över hastalığının sebepleri nelerdir?
Kesin nedeni bilinmiyor. Ancak genellikle ailevi yatkınlık bulunduğu için genetik bir hastalık olarak kabul edilir.

Polikistik över belirti verir mi?
En sık görülen belirtiler şunlar:
-> Hiç adet görmeme, uzun aralıklarla ve düzensiz adet görme,
-> Yumurtlamama veya nadiren yumurtlama,
-> Erkek tipi tüylenme,
-> Sivilce ve yağlı cilt,
-> Kısırlık.

Polikistik över hangi yaşlarda ortaya çıkar?
Genellikle ergenlik dönemindeki ilk adet görme dönemlerinde başlar. Dolayısıyla PKOS bir genç kız hastalımı olarak bilinir. Fakat hastalığın gidişatı farklılıklar gösterir. Bu dönemde daha çok adet düzensizliği olarak karşımıza çıkar ama 30’lu yaşlarda tüylenme şikayeti baş gösterir. Genellikle PKOS’lu kadınlar diğerlerine göre daha kiloludur. Aşın kilo alımıyla hastalığın belirtileri kötüleşir. Fazla kilolar kanda testosteron denen erkeklik hormonunun artışına, dolayısıyla tüylenmenin artmasına neden olur.

Polikistik över kısırlık dışında başka sağlık sorunlarına da yol açar mı?
Uzun dönemde genel sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Bunlar arasında şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp damar hastalığı, endometrium (rahim içi) kanseri sayılabilir.

Polikistik över nasıl tedavi ediliyor?
Tedavi, hastanın şikayetine göre planlanıyor. Hastalığın tamamen ortadan kaldırılması ve yumurtalıkların normal hale gelebilmesi için bir tedavi seçeneği yok. Tedavi, şikayetlerin ortadan kaldırılmasına ve uzun vadede genel sağlık sorunlarını önlemeye yöneliktir. Adet düzensizliği için adet düzenleyici ilaçlar, tüylenme sorunu olanlarda tüylenmeyi azaltıcı ilaç ve kozmetik tedavi seçenekleri, gebe kalamayanlar için yumurtlatma tedavileri verilir. Aşın kilo sorunu olanlarda kilo verme tedavide çok önemli rol oynar. Hatta çoğunlukla kilo verilmesiyle birlikte çoğu şikayet ortadan kalkar. Şekere yatkınlığı olanlarda diyabet gelişimini önleyen ilaçlar başarıyla kullanılır.

Polikistik överde sürekli ilaç kullanmak şart mı?
Bu soruyu hastalar da çok sık soruyor. Eğer belirtiler varsa uzun vadedeki sağlık problemlerinin önüne geçebilmek için sürekli tedavi ve kontrol altında bulunmak şart.

Polikistik över ameliyatla tedavi edilebilir mi?
PKOS’lu hastalarda ameliyatın pek yeri yok. Günümüzde ilaçlarla yumurtlamanın sağlanamadığı bazı hastalarda laparoskopik yöntem uygulanabiliyor.

Polikistik över hastalığının hamileliğe olumsuz etkileri var mı?
PKOS’lu gebelerde, gebeliğe bağlı şeker hastalığı, gebelikte ortaya çıkan yüksek tansiyon, erken doğum gibi sorunların olma riski artıyor. Kesin kanıtlar bulunmasa da PKOS’lu gebelerde düşük oranlarının artmış olduğu da yaygın olarak kabul görüyor.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: