Soru:

Adet görürken çok acı çekiyorum doktora mı gitmeliyim?
16 yaşındayım ve 2.5 senedir adet görüyorum. Ama son 1 yıl içinde adetim 2 ayda bir geliyor. Adelerim ağrılı ve acılı geçiyor. Sizce bu normal mi? Yoksa doktora mı gitmeliyim?

Cevap:

Adet kanamaları çok ağrılı oluyorsa bunun nedenini araştırmak için tabii bir doktora başvurmak gerekiyor. Asılında ülkemizde çok yaygın değil, ama adet kanamalarının başlama döneminde ilerlemiş ülkelerde genç kızlar mutlaka bir jinekolojik muayeneden geçiyorlar. Bu açıdan da doktor kontrolü iyi olur. Sevgiler.

Soru 2:

Adetlerim çok sancılı oluyor, ilerde anne olmamı etkiler mi bu durum?
24 yaşında bir kızım. Benim sorunum adetlerimin çok ağrılı ve sancılı geçmesi. Kadın doğum uzmanına gittim yapılan test ve ultrasonda bir şey çıkmadı. Ağrılarım bir hafta boyunca sürüyor. Bu durum ileride anne olmamı etkiler mi?

Cevap 2:

Ağrılı adet görme ne evlenmenizi ne de büyük olasılıkla çocuk sahibi olmanızı engeller. “Doktora gittim, yapılan testlerde bir anormallik çıkmadı” diyorsunuz. Peki doktorunuz size ilaç vermedi mi? Sizin durumunuzdaki kadınların çoğu doğum kontrol hapları ile rahat ediyor. Bu konuyu doktorunuza sorun. Eğer sizin bu ilacı kullanmanız sakıncalı değilse sizin de şikayetlerinizi geçireceğini tahmin ediyorum.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: