Soru:

Babamın akciğerinden sıvı çekildi. Şu anda halsiz ve iştahsız. Ne yapmalıyız? Yaklaşık 7 ay önce babama (63) akciğer kanseri (evre 3/c) tanısı konuldu. 6 kür kemoterapi aldı. Ardından akciğerde sıvı toplanması nedeniyle 10 gün göğüs hastalıklarında tedavi gördü. Akciğerinden yaklaşık 10-12 litre su çekildi. Şu anda halsizlik, bitkinlik, iştahsızlık sorunları yaşıyor. Tanı konulduğunda 75 kiloydu. 20 gün öncesine kadar bu kiloyu muhafaza etti. Ancak sıvı çekildikten sonra 60 kiloya düştü. 4 gündür verilen serum nedeniyle kendisini biraz daha dinç hissediyor. Babamın durumuyla ilgili yorumlarınızı alabilir miyim?

Cevap:

Babanız metastatik akciğer kanseri. Çünkü akciğerdeki tümör akciğer zarına atlamış. Bunun sonucunda da akciğerde sıvı toplanmış. Akciğerde sıvı birikimi nefes darlığına yol açtığı için sıvıyı almak ve akciğer zarlarını yapıştırmak gerekir. Bu sayede yeniden su toplama ihtimali ortadan kalkar. Akciğerde sıvı birikimi hastalığın kontrolden çıktığını gösterir. Genel durumunu toparladıktan sonra babanıza yeni bir kemoterapi denenmeli. Kilo kaybını önlemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için babanıza tavsiyelerim şunlar:
■ Beta karoten deposu olan havuç ve domates suyunu her gün birer bardak tüketmeye çalışın.
■ Çok iyi yıkanmış mevsim meyvelerini her gün 5 porsiyon yemeye gayret edin.
■ Doktorunuz gerekli görürse proteinden zengin mamalar da kullanabilirsiniz.
■ Yoğurt ve peyniri mutlaka tüketin.
■ Haftada 1-2 gün kırmızı et, diğer günler balık, tavuk ve hindi yiyin.
■ Kemoterapiyle birlikte astragalus bitkisi hapı kullanabilirsiniz. Astragalus akciğer kanserinde yararlılığı ispat edilmiş en önemli bitkisel destektir.
■ Shark liver oil (köpek balığı karaciğer yağı kapsülü), bromelain (ananas hapı) ve boswellia serretta kullanabilirsiniz.
■ Kilo almak için yukarıdaki sorunun yanıtını okuyun. Her gün 1 çay bardağı zeytinyağı tüketmeye çalışın.
■ Diyabetiniz yoksa her gün 1 tatlı kaşığı meyan kökü tozu tüketin. 2 ay kullandıktan sonra meyan köküne 3 ay ara verin.
■ Rezene, anason, civanperçemi, mercanköşk, kuşburnu, yeşil çay gibi immün sistemini güçlendirecek çayları tercih edin.
■ Temizlenmiş arpayı çorba, bulgur pilavı ya da güveç içinde tüketin.
■ Salatalarınıza dereotu ilave edin.
■ Portakal, mandalina, turunç ve limonu kabuklarıyla birlikte mikserden geçirerek büyük bir toprak güveç içinde hafif kaynatın. Karışımı buzdolabında saklayarak her gün 2-3 çorba kaşığı tüketin. Bu karışım hem bol miktarda C vitamini içerir hem de kanserde faydalı olan bazı bileşimler içerir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: