Soru:

Akciğer zarı kanserinin sebepleri nelerdir?
Babama 4 ay önce mezotelyoma (akciğer zarı kanseri) teşhisi kondu. Babam hayatı boyunca hiç sigara içmedi. Acaba bu hastalık neden ortaya çıkmış olabilir? Şu anda kemoterapi görüyor. Beslenme önerileriniz nelerdir?

Cevap:

akciğer kanseriMezotelyoma asbestle ilgili bir işte, tozlu ortamlarda, maden ocaklarında çalışanlarda sık görülür. Asbest en önemli akciğer zarı kanseri nedenidir. En çok gemi inşaat sanayinde, ısı izolasyon materyalleri üreten iş kollarında, fren balata sistemleri üretiminde kullanılır. Asbest kullanılan iş yerlerinde yeterli önlem alınmazsa bu zararlı madde solunum yoluyla akciğere girer, oradan akciğer zarına geçerek mezotelyomaya yol açar. Anadolu’nun bazı yerlerinde de toprakta bulunan bazı mineraller asbest gibi bu hastalığa neden olabilir. Beyaz toprak olarak bilinen bu toprak bazı yörelerde sıva ve boya malzemesi olarak kullanılıyor. Bu nedenle bu bölgelerde mezotelyoma sık görülebiliyor. Hastalık genellikle akciğer zarında sıvı birikmesine yol açar. Bu nedenle çoğu kez sırt, göğüs, yan ağrısıyla kendini gösterir. Nefes darlığı hastalığın ileri evrede olduğuna işaret eder. Yavaş seyreden bir tümördür. Sigara hastalığı tetikler. Tümör erken evrede yakalanırsa ameliyatla tam şifa bulabilir. Ama genellikle erken teşhis edilmez. Bu durumda ilk seçenek kemoterapidir. Ancak çok ağrıları olan hastalara radyoterapi yapılabilir. Kemoterapi sırasında kilo kaybına mani olması gerekiyor.
Babanıza beslenme önerilerim şunlar:
■ Diyabetiniz yoksa günde 1 bardak havuç suyu için.
■ Haftada 1-2 kez kırmızı et tüketmeyi ihmal etmeyin.
■ Bol balık, beyaz peynir ve istediğiniz kadar yumurta beyazı yiyin.
■ Her gün yarım kilo yoğurt tüketin.
■ Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için karadut, kara erik, kara kayısı ve kara üzümü bol tüketmeye çalışın.
■ Sindirim sorunlarına karşı adaçayı, nane, papatya, rezene çaylarını dönüşümlü olarak için.
■ Kemoterapi sırasında bulantınız olursa doktorunuz size bulantı giderici ilaçlar tavsiye edecektir. Ayrıca zencefil ve papatya çayı bulantıyı azaltabilir.
■ Tere, turp, biberiye, kuzukulağı, karahindiba tüketin.
■ Doktorunuza danışarak dönüşümlü olarak astragalus hapı, shark liver oil (köpek balığı karaciğer yağı kapsülü), bromelain (ananas hapı), selenyum ve E vitamini kullanın.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: