Erkeklerdeki andropozla, kadınlardaki menopoz fiziksel ve psikolojik belirtiler açısından benzerlik gösteriyor. Evet, bazı erkeklerde gece terlemeleri ve sıcak basmaları görülüyor ama erkeklik hormonu testosterondaki azalma yıllara yayıldığı için bu değişim uzun sürüyor…

Soru:

Erkeklerde andropoz, kadınlardaki menapoz gibi mi?
52 yaşında, emekli bir erkeğim. Erkeklerde andropoz denilen olay kadınların menopozuna mı benziyor? Ne gibi değişiklikler oluyor ve ne zaman başlıyor. Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Cevap:

Andropoz deyimi ile erkeğin ilerleyen yaşlarındaki serbest testosteron hormon düzeylerindeki azalma ve bununla birlikte kanda SHBG (seks hormonu bağlayan globulin) adlı proteinin artması anlaşılmalıdır. Bu proteine bağlanan testosteron aktif halden çıkar, kanda bulunsa da dokularda etkinliği yoktur. Bu hormon değişiklikleri sonucu 40’lı yaşların başlarında dahi cinsel arzuda azalma ve iktidarsızlık ortaya çıkabilir, çalışmalar her yıl testosteron hormonu düzeyinin yaklaşık olarak her ilerleyen yılda yüzde 1 oranında azalma gösterdiğini ortaya koymuştur. Fakat erken yaşlarda iktidarsızlık sorunu yaşayanların yüzde 80’inde şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, sigara tiryakiliği, alkol kullanımı ve kolesterol kullanımı gibi fiziksel sorunların soruna katkıda bulunduğu da bilinmektedir.

Erkekte değişim yavaş oluyor
Andropoz ve menopoz fiziksel ve psikolojik yönden bazı benzerlikler gösterir, cinsel istek ve psikolojik yapının değişimlerinde bu durum belirgindir, hatta bazı erkeklerde kadınlara benzer şekilde geceleri terleme ve sıcak basması atakları dahi görülebilir. Fakat andropozun en önemli farkı erkeklerin çok daha yavaş, yıllar içinde bu değişimi yaşaması ve testosteronun sadece belirli bir miktarda azalmasıdır. Bu sayede birçok erkeğin uzun ömrünün sonuna dek cinsel isteğini ve aktivitesini sürdürebilmesi hatta ileri yaşlarda çocuk sahibi olması dahi mümkün olabilmektedir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: