Aşırı terleme tedavi edilmeli

Yaz geliyor, hepimiz biraz daha fazla terleyeceğiz. Ama bazı kişiler belirli herhangi bir neden olmaksızın diğerlerinden daha fazla terler. Buna neden olan bazı faktörler vardır;

-Kalıtım: Bazı insanların soyaçekim nedeni ile özellikle avuç içi ve ayak tabanları aşın terleme eğilimi gösterir.

-Bazı gıda ve içecekler: Sıcak içecekler, kafein veya alkol içeren içecekler terlemenize neden olabilir Baharatlı gıdaları tüketmek aynı etkiyi gösterebilir.

-Bazı ilaçlar: Ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılan bir kısım antidepresan ilaç, morfin ve aşırı dozda tiroit hormonu gibi ilaçlar aşın terlemeye neden olabilmektedir. Aspirin benzeri ağrı kesiciler de yüksek dozda kullanıldığında yoğun terlemeye neden olabilir.

-Menopos: Menopoz dönemine giren kadınlarda östrojen seviyesinin düşmesine bağlı olarak ateş basması vücut sıcaklığında yükselme ile beraber terleme ve aşın ateş görülebilmektedir. Menopoz dönemindeki kadınların bir kısım gece aşın terleyerek uyanır ve ardından üşür.

Aşırı terleme

Aşırı Terleme

Aşırı terleme bir hastalıktır

Aşırı terleme bir hastalıktır ve doğal olarak bu hastalık tedavi edilmelidir. Hiperhidroz (aşırı terlemeye verilen tıbbi isim) istatistiki bilgilerin başka yerlerden daha hassasiyetle izlendiği Amerika’da tahminen 7.8 milyon kişiyi etkileyen yaygın ve kronik bir rahatsızlıktır. Hiperhidrozlu hastalarda, vücut ısısını düzenlemek için gerekli olan miktarı aşan bir ter yapımı söz konusudur. Hastaların hemen hemen sürekli alınlarında, koltuk altlarında, avuçlarında ve ayak tabanlarında terleme görülür. Aşın terleme çeşitli cilt sorunlarına ya da rahatsız edici bir ter kokusuna da neden olabilir. Bazı kişiler o kadar çok terler ki; günde birkaç kez kıyafet değiştirmeleri gerekir. Dolayısıyla hastalığın, kişiyi üzen, sosyal yaşamda sıkıntılara sebep olan bir sorun olduğu bilinmektedir.
Hastalık en sık olarak gençlikte veya genç erişkinlikte gelişir. Bu rahatsızlığın altında yatan neden belirli değildir fakat genetik önemli bir rol oynayabilir. Aşın terleme, stres, heyecan veya egzersizle alevlenebilir ancak sıklıkla spontan olarak ortaya çıkar. Bu durunu tetikleyen kesin mekanizma belirsiz olsa da rahatsızlığın vücudun soluk alma kalp atımı ve vücut ısısı gibi ‘istemsiz’ fonksiyonlarını düzenleyen sempatik sinir sisteminin işlev bozukluğu ile ilişkili olduğu görülmektedir.

Hiperhidrozlu hastalar genellikle bu durumun ve ilişkili cilt sorunlarının tedavisi için dermatologlara başvurur. Hiperhidrozun şiddetine ve etkilenen alana bağlı olarak, tedavide talk pudrasından alüminyum içeren reçeteli merhemlere kadar çeşitli toz ve pomadlar denenir. Ancak bu etkiler geçicidir ve sadece birkaç saat veya bazen bir hafta kadar sürebilir. Üstelik ter üretimindeki aşırılığı bloke eden ilaçlar, aynı anda vücudun birçok bölgesini etkileyen terlemede yardımcıdırlar.

Aşırı terlemeden çok rahatsız olanlar için son yıllarda bilinen en etkili ve kökten çözüm koltuk altı botoks enjeksiyon tedavisidir. Botoks’un en başarılı kullanım alanlarından biri olan hiperhidroz tedavisinde, koltuk altı, alın ya da el ayak gibi aşırı terleyen bölgelerde ince enjeksiyonlar uygulanır. Eğer hala aşın ter üreten alanlar varsa birkaç ilave ile tedavi tamamlanır. Etki süresi ise yaklaşık 201 gün veya 6.5 aydır.

Terlemenin sosyal sonuçları

Aşın terleme kişinin sosyal, fiziksel ve mesleki yaşamında çok önemli problemlere yol açabilir, romantik ilişkilerini, iş verimini, eğitim ve kariyer seçimini, ruhsal sağlığını ve yaşam kalitesini çok olumsuz etkileyebilir. Örneğin, elleri fazla terleyen kişiler sosyal çekingenlik yüzünden el temasından ve tokalaşmaktan kaçınabilir veya sosyal deneyimlerden kaçınamadıkları zamanlarda ve öncesinde şiddetli iç sıkıntısı yaşayabilirler. Hasta terleyeceği endişesine kapıldığı zaman, terlemesine neden olan uyanlar artarak terlemeyi daha da artırabilir ve de sonuçta gerginlikler ile bunların fiziki sonuçlan birbirlerini tetikleyerek hastayı bir kısır döngüye sokabilir.

Aşırı terlememek ve kötü kokmamak için dikkat edilecek püf noktalar
• Gün içerisinde giysi değiştirmeye çalışın.
• Çatışma ortamınızı serin tutun ve iyi havalandırın.
• Serin tutacak giysiler seçin. Doğal pamuklular vücudumuzu serin tutar.
• Sıcak ve alkollü içecekler terlemeyi arttırır, buna göre içeceklerinizi ayarlayın.
• Ne kadar terleseniz de su içmekten vazgeçmeyin. Çünkü aşın terleme vücudun susuz kalmasına yol açar.
• Ter kokusunu ağırlaştıran sarımsak, soğan, pastırma, sucuk gibi yiyeceklerden uzak durun.
• Ter kokusunu önlemek için sabah-akşam ılık duş idin.
• Stres, terlemeyi arttırır.
• Bol su tüketmeyi de unutmayın.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: