Soru:

Bağırsak kanserinin sebepleri nelerdir? Risk altındaki kişiler kimler? Korunmak için neler yapılmalı?

Cevap:

Kolon (kalınbağırsak) kanseri en sık görülen kanser türlerinden biridir. Ailesinde bağırsak kanseri olanlarda görülme olasılığı 3 kat fazladır. Kabızlık, aşırı kırmızı et tüketimi, fazla tuzlu gıdalar, katkı maddesi içeren besinler, hareketsizlik de kolon kanserine zemin hazırlayabilir. Kalınbağırsak kanseri yüzde 90 oranda bağırsak polipleri zemininde gelişir. Polipler yıllar içinde büyüyerek kansere dönüşür. Polipler herhangi bir belirti vermez. Bağırsak kanseri ise ileri dönemlerde şu belirtilere yol açabilir:
■ Son dönemlerde ortaya çıkan kabızlık ya da ishal,
■ Dışkıda kan görülmesi,
■ Kansızlık.
Kolon kanseri erken tanıyla tamamen önlenebilir ve tedavi edilebilir. Bu nedenle risk altında olan kişilerin kontrolden geçmesinde yarar var.
■ Yaşınız 50’yi aştıysa,
■ Anne, baba, kardeş ya da çocuğunuzda kalınbağırsak kanseri polip öyküsü varsa,
■ Ailenizde yumurtalık ve meme kanseri öyküsü varsa,
■ Daha önce polip tedavisi gördüyseniz,
■ Son zamanlarda kabızlık, ishal ya da dışkıda kan gibi belirtilerden yakmıyorsanız mutlaka doktora başvurarak gerekli kontrolleri yaptırın. Kolon kanserinin tanısında şu tetkikler kullanılır:
1-Dışkıda gizli kan testi: Dışkıda gözle fark edilmeyen kanın incelenmesine fırsat tanır.
2-Sigmoidoskopi: Ucunda kamera olan bir hortumla bağırsağın son 40-50 santimlik kısmı incelenir.
3-Kolonoskopi: Kalınbağırsağın tamamının incelenmesidir, işlem, ucunda ışık ve küçük bir kamera bulunan ince yumuşak tüp şeklinde bir alet yardımıyla yapılır. İşlemden 1 gün önce bağırsak temizliği yapılmalıdır, işlem öncesinde hastaya damar yoluyla hafif bir uyku ilacı yapılır. Bu da hastanın rahat olmasını, ağrı duymamasını sağlar, işlem sırasında tespit edilen polipler temizlenebilir. Şüpheli durumlarda parça alınabilir.
4-Kolon grafisi: Kalınbağırsak içine bir ilaç verilerek kalınbağırsağım filminin çekilmesidir. Kolonoskopinin olmadığı merkezlerde uygulanır.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: