Soru:

Babam bağırsak kanseri tedavisi görüyor. Yan etkilerle nasıl mücadele edebiliriz?
Babam (72) 2 yıl önce rektum (kalınbağırsağın son kısmı) kanseri teşhisiyle ameliyat oldu. Daha sonra 40 gün ışın tedavisi ve 6 kür kemoterapi gördü. 3 ay sonra çekilen tomografide karaciğerde metastaz tespit edildi. Yaklaşık 1 yıl önce karaciğer ameliyatı oldu. Ancak tümör ana damarın üzerinde olduğu için yalnızca alkolle dondurma işlemi yapılabildi. Daha sonra yeniden kemoterapiye başladı. Şu an tedavisi bitmek üzere. Ancak babam son 4 ayda 10 kilo kaybetti. İştahsızlık, ishal ve kusma şikayetleri devam ediyor. Bu sorunlara karşı ne önerirsiniz? Hangi vitaminleri kullanmalıyız?

Cevap:

Kemoterapiye bağlı olarak iştahsızlık, ishal ve bulantı şikayetleri ortaya çıkabilir. İshali hemen durdurmak gerekir. Çünkü elektrolit dengesini bozarak hastanın daha da kötüleşmesine yol açar. İshal doktorunuzun vereceği bazı ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, kilo kaybına mani olmak ve yan etkilerle başa çıkmak için babanıza önerilerim şunlar:
■ Bol miktarda steril koşullarda hazırlanmış meyve-sebze suyu için. Özellikle ananas, avokado, havuç, domates, kabuğuyla birlikte ekşi elma suyu, karadut şurubu tüketin.
■ Doktorunuz gerekli görürse çeşitli mamalar tüketerek vücudunuzu güçlü tutun.
■ Bağırsak hareketlerini yavaşlatmak için havuç, kızılcık ve yabanmersini tüketin.
■ Bol bol sıvı alın. Elektrolitten zengin sıvılar arasında en iyisi ayrandır. Yağsız yoğurttan hazırlanmış ayranı bol tüketin.
■ Kalsiyum ve folik asit rektum tümörlerinde faydalıdır. Doktorunuza danışarak bu desteklere başlayın.
■ Milk thistle (devedikeni sütü kapsülü) ve coriolus versicolar mantarı hapı rektum kanserinde faydalı destek tedavilerdir.
■ Kilo kaybına mani olmak için günde 1-2 gram omega 3 alın.
■ Bol miktarda balık tüketin. Kırmızı etten uzak durun.
■ Her gün 2-3 tane haşlanmış yumurta beyazı tüketirseniz en faydalı proteini temin etmiş olursunuz.
■ Diyabetiniz yoksa kara kayısı, karadut, kara erik tüketin.
■ Haftada 1-2 kez yeşil mercimeğe sofranızda yer açın.
■ Şimdi tam zamanı olduğu için haftada 2 kez enginar, bezelye ve bakla tüketin. 1 ay sonra bunları kış için derin dondurucuda saklamaya başlayın.
■ Haftada 1-2 kez ıspanak, pazı yiyin. Maydanozu sofranızdan eksik etmeyin.
■ Dönüşümlü olarak shark liver oil (köpek balığı karaciğer yağı kapsülü), burdock (dulavrat otu tableti) kullanın.
■ Bulantı ve kusma sorununa karşı doktorunuzun önerdiği ilaçların dışında zencefil, papatya ve limon kabuğu karışımından hazırlanmış çayı günde 2 kupa için.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: