Saçlarınızın tekdüze görünümünden kurtulmak – yıllardır hep aynı kesim, aynı renk- ve yeni bir görünüme kavuşmak için can atıyorsunuz. Pek çok uzman, büyük değişiklere gitmeden önce küçük ama özenle karar verilmiş değişikliklerle işe başlamanızı ve beklenmedik keşiflere açık olmanızı öneriyor.

“Kadınların yeni deneyimlere açık olmaları hoşuma gidiyor,” diyor Beverly Hills’te saç boya ve şekillendirme uzmanı olarak çalışan Jon Patrick, “ama risklerin de iyice hesaplanması gerekiyor.” Tüm bakışların üzerinize yönelmesini sağlayacak bir değişiklik için uzman tavsiyelerine ihtiyacınız varsa, yazımızı okuyun.

The Style Glossy: Saç Stüdyosu
Saçlarınız Bahara Hazır mı?

Saç Uzatmak

Çene hizasındaki saçlarınızı omuz boyunda uzatmak istiyorsanız, hemen kuaförünüze veda etmeyin. New York Moda Haftasında modellerin saçlarını yapan saç gurusu Michael Shaun Corby, saç, uçtan değil, kökten uzar, diyor. “Eğer saçınızı kendi haline bırakırsanız, arkadan aslan yelesi, önlerden de darmadağınık kuş tüylerine benzeyecektir,” diye de ekliyor.

Saçınızı bahar için değiştirmeden önce mutlaka uzman tavsiyesi alın.

Saçınızı bahar için değiştirmeden önce mutlaka uzman tavsiyesi alın.

Saç uzatmanın en zarif biçimi, Corby’nin “temiz uzunluk” adını verdiği, çene hizası ile boynun ortasına denk düşen bir kesimdir. Altı haftada bir kuaförünüze giderek bu uzunluğu sabitlemeye çalışın. Kâküllerinizi uzatıyorsanız da kuaförünüz, kâküllerinizi bu kısa kesimle harmanlarken bir tutamını perçem olarak bıraksın.

Saç Kestirmek

Nasıl bir model istediğinizi kendinize sorun. “Bazen kadınların asıl istedikleri, kısa saç değildir,” diyor Patrick. “Asıl istedikleri, en azından bazen, kısa saç görünümüdür. Eğer bu, sizin için de geçerliyse, dağınık ya da alttan hafifçe toplanmış topuz yapmayı kuaförünüzden size göstermesini isteyebilirsiniz.” Kullanımı daha kolay diye kısa saç istiyorsanız, atkuyruğu ya da topuz yapmak gibi seçenekleriniz olmayacağından kısa saçın uzun saçtan daha fazla özen gerektirebileceğini unutmayın. Yine dört ya da altı haftada bir şeklini korumak için saçınızı kestirmeniz de gerekecektir.

Kuaförünüze ‘kısa’ ya da ‘uçlardan birkaç santim aldırmak’ ile ne demek istediğinizi daha iyi izah edebilmek için yanınızda fotoğraf götürün. New York’taki Miano Viel Salonu’nun sahibi Damien Miano, yeni bir tarza karar vermeden önce “kuaförde aldığınız sonucu evde de alabilmek için ne yapmanız gerektiğini sorun,” diyor. Örneğin dalgalı ve kalın telli saçlara sahipseniz, saçınızın Victoria Beckham’inki gibi olması için saç kurutma makinesi ve düzleştirici ile epey mesai harcamanız gerekecektir.

Saç Renginizi Değiştirdiniz Diye Pişman Olmayın

Cameron Diaz, Reese Witherspoon ve Gwyneth Paltrow’un birkaç yıl önce kumrala döndükleri zamanı hatırlıyor musunuz? New York’taki Anagen Salonu’nda saç boyama uzmanı olarak çalışan Andrea Sher, “Birden tüm sarışınlar, koyu renk istemeye başladı,’ diyor. “Bense ‘Hayır, asıl istediğiniz değişim,” dedim’ diye ekliyor.

Radikal bir değişim, kademeli ve göz kamaştırıcı değişimlere izin vermez. Vizon kahvesi isteyen bir sarışın, birkaç karamel gölgesiyle tamamen yenilenmiş hissedebilir ya da bir esmer, Gwen Stefani platini hayal ederken Debra Messing’in kestane renginin kendisinde nasıl şahane durduğunu keşfedebilir. Viel, “Bir kadın, saç renginde esaslı bir değişiklik istediğinde, aslında çoğu zaman daha aydınlık bir görünüm istemektedir,’ diyor. “Bazen çözüm, rengi fazla açılmış saçlara daha düşük tonlar eklemek kadar basit olabilir.’

Cildinizin tonuna uygun gölge tonlarını bulmak için boya uzmanınıza danışın. Eğer açık tonlar istiyorsanız, saçınızın ne kadar gölgeyi kaldıracağını ya da saça zarar vermeden rengini açmanın yolunu ve bunun kaç seans süreceğini sorun. Bakımını nasıl yapacağınızı konuşmayı da unutmayın. “Saç tonunuzdan iki üç ton daha açık ya da koyu gölgeler fazla bakım gerektirir,” diye uyarıyor Viel, “Düz saçlar, kıvırcık saçlara nazaran daha fazla rötuş gerektirir, çünkü saç uzadığında dipler düz saçlarda daha çok görünür.”

Shelley Levitt, Self dergisinin eski editörü ve aynı zamanda yazarıdır. The Style Glossy’nin Türkiye edisyonuna da sık sık yazılarıyla katkıda bulunmaktadır.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: