Migren, tüm dünyada hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen, sık rastlanan ve ağrılı bir hastalıktır. Bulantı, kusma, ışığa ve sese aşırı duyarlılık gibi belirtileri olan bu hastalık, migrenli kişi ve ailesi için genellikle çok sıkıntı verir.

Migren, ataklar sırasında kişinin tüm faaliyetlerini tamamen durdurabileceği gibi, ataklar arasındaki dönemde de yaşam kalitesini azaltabilir.

Kişilerin yaşamlarındaki olumsuz etkilerine rağmen, migreni olanların çoğu tam tedavi edilmezler. Bu, bazen, migreni olanların tedavi edilme şanslarının olmadığına inanmalarından ve bu konuda doktora gitmemelerinden kaynaklanır. Ancak daha yeni ve daha etkili tedavilerin bulunmasıyla, migreni olan pek çok kişi için yeni umutlar doğmuştur.

Migren atağının sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, migreni olan çoğu kişi, belli faktörlerin migren ataklarını “tetiklediğine” inanır. Bu tetikleyiciler arasında stres veya stres sonrası gevşeme, çok fazla veya çok az uyku, kuvvetli ışık, hava değişiklikleri ve çikolata, peynir, kırmızı şarap, kahve ve çay gibi yiyecekler yer alır.

Çoğu kadında hormonal değişiklikler veya adet dönemi de migreni tetikleyebilir, ancak ataklar başka zamanlarda da olabilir.

Baş Ağrısı İçin Pratik Kürler

• Ağrı geldiği zaman kahvesi bol olan soğuk ve sade bir kahve içilmesi tavsiye edilir.
• 1 bardak kaynar suya 4-12 gram arasında kedi otu kökü konulup, 10 dakika bekletilir. Bu karışımdan yemeklerden önce günde 3 fincan tüketilmesi önerilir.
• Defne tohumu toz haline getirilip, 5 gram balla macun yapılarak tüketilmesi önerilir.
• 1 bardak kaynar suya 2-3 gram kekik konulup, 10 dakika demlenmeye bırakılır. Bu çaydan günde 3 bardak içilmesi tavsiye edilir.
• 1 bardak suya 2-4 gram anason konulup, 10 dakika demlenir. Bu çaydan günde 2-3 fincan içilmesi önerilir.
• 1 bardak kaynar suya 4-10 gram ufalanmış oğul otu yaprağı konulup, 10 dakika bekletilir. Bu karışımdan günde 3 fincan içilmesi tavsiye edilir.
• 2 su bardağı kaynar su içine, birer tatlı kaşığı hafif ezilmiş defne, oğul otu ve fesleğen konularak, 15 dakika demlenir. Bu karışımdan ılık olarak günde 2-3 fincan içilmesi önerilir. Şeker hastalığı olmayanlar bitki çayını bir kaşık balla tatlandırabilir.

NOT: Migren sorunlarında verilen kürlerin düzenli olarak en az 1 ay içilmeye devam edilmesi önerilir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: