MEKİK: Dizleriniz bitişik ve ayaklarınız birbirine paralel şekilde, iki elinizi enseye koyup hızlı hızlı, sık sık hareketlerle karnınız acıyana kadar sabah ve akşam 50’şer kez bu hareketi yapın.

SOPALI HAREKET:  Bir sopayı ense kökünüze alıp iki elinizi üzerinden geçirin. Ayaklarınızı yere sağlam basıp birkaç dakika süratli bir şekilde sağa ve sola doğru kalçadan yukarısını hızlı bir şekilde döndürün.

BEL KASLARI İÇİN MEKİK: Bir taraftaki kolunuzu, bükülmüş olan diğer taraftaki dizinize doğru hafifçe, seri hareketlerle yakınlaştırmaya çalışın. Bu hareketi birkaç dakika yapıp daha sonra diğer ayak ve kola geçin.

Yüzünüzden değil, bel çevresinden kilo verin

Henüz yaza girmedik ama bilinçli olanlar sıkılaşmak ve bölgesel fazlalıklardan kurtulmak istiyor. Pek çok kişi “Zayıflarken yüzüm çöküyor, bölgesel kalınlıklar gitmiyor” diye şikayet ediyor. Böyle durumlarda sadece diyet yeterli olmaz. Beraberinde egzersiz de yapılmalı. Zayıflarken önemli olan göbek-bel civarındaki yağların erimesi, yüz ve daha ince olan yerlerden ise aşırı bir kayıp olmamasıdır.

Bunlara dikkat edin!

Kadınlar, uzun süren diyetlerde kemik erimesi riski arttığı için kalsiyumdan yüksek beslenmeli ya da destek olarak doğal kalsiyum preparatları almalı. Şişmanlatmayacak şekilde bol miktarda protein almalısınız. Çünkü yeterince protein almazsanız dokuların sertliğinin, sıkılığının sağlanması için gerekli olan en önemli madde eksik kalır. Tavuk, balık, kırmızı et ve yoğurdun az yağlı olması, derilerinin ise yenmemesi gerekiyor. Kızartma yerine haşlama, ızgara ve buğulamayı tercih edin. Protein bakliyatlarda da bulunur. Arada yağlı olmamak şartıyla yeşil
mercimek, nohut, barbunya, börülce ve san mercimek de tüketin.

UZAK DURMANIZ GEREKENLER

■ Kolalı, şekerli asitli içecekler
■ Kızartmalar
■ Hayvansal katı yağlar (tereyağı, kaymak, yağ şarküteriler, yumurta sarısı, yağlı süt ürünleri, yağlı etler, tavuk-balık derisi, tam yağlı süt)
■ Alkol (özellikle bira)
■ Beyaz un
■ Beyaz şeker
■ Doğum kontrol hapları
■ Aşırı gündüz uykusu
■ Çikolata
■ Yağlı çerezler
■ Cips
■ Yoğun stres altında yemek yemek

Bunu okuyanlar şunları da okudu: