Boş gebelik nedir?

Dr. Alper Mumcu: Halk arasında su gebeliği olarak da adlandırılan bu durumda gebelik kesesini oluşturan zar ve plasenta oluşurken bu yapıların içinde bir bebek bulunmaz.

Boş gebeliğe nasıl tanı konulur?

Dr. Alper Mumcu: Tanısı ultrasonda embriyo ve kalp atımları görülmesi gereken haftalarda kesenin boş olarak izlenmesiyle konur. Erken gebelikte konulan bir tanı olduğu için bazı özel durumlara dikkat etmek gerekir. Özellikle adet kanamaları düzensiz olan kişilerde yumurtlama beklenen tarihten daha sonra gerçekleşmiş olabileceğinden bu durum özellikle dikkate alınmalıdır. Boş gebelik ile çok erken dönemdeki normal bir gebeliği ayırt etmenin en önemli yolu kese içinde yolk kesesi adı verilen yapının izlenmesidir. Yolk kesesi varlığı gebeliğin boş gebelik olmadığının en önemli belirtisidir. Öte yandan kesenin ultrasondaki görüntüsü de bu iki durumun ayrımında yol gösterici olabilir. Teorik olarak son adet tarihinden yaklaşık 5 hafta geçen durumlarda transvajinal ultrasonografi ile fetus (bebek) görülebilmelidir. Bunun gerçekleşmediği durumlarda ise boş gebelik tanısı koymak için aceleci davranmak çok yanlış bir yaklaşım olacaktır. Bu gibi bir durum varlığında en azından 1 hafta beklenerek durumun gidişatı hakkında yeterli bilgi edinilmelidir. Erken gebelik kayıpları, yani düşüklerin neredeyse yansından fazlasının sebebi boş gebeliklerdir. Annede yumurtlama olur. Bu yumurta babadan gelen sperm ile birleşir ve döllenir. Döllenen yumurta tüplerdeki yolculuğunu tamamlar ve rahim duvarına tutunur. Gelişen hücreler gebelik kesesini oluşturmaya başlar. Buraya kadar her şey normal gebelikle aynıdır. Normal olmayan ise bu kesenin içinde embriyo olmamasıdır.

Boş gebelik belirtileri nelerdir?

Dr. Alper Mumcu: Klinik olarak normal bir erken gebelikten hiçbir fark yoktur. Tüm belirtiler aynıdır. Ne bir kanama ne de kramplar bulunur. Zaman geçtikçe hafif kahverengi akıntı görülebilir ancak bu da ayırıcı bir bulgu değildir. Kişi ultrason kontrolünde gebelik kesesinin içinde embriyonun ve kalp atımlarının olmadığı anlaşılana kadar boş gebelik olduğunu fark edemez.

Boş gebelik nedenleri nelerdir?

Dr. Alper Mumcu: Boş gebelik kromozomal problemlerden kaynaklanan bir tablodur. Bu, olayın kalıtsal olduğu anlamına gelmez. Sadece o gebeliği meydana getiren sperm ve yumurtalarda kalite düşüklüğü ya da anomali söz konusudur. Geçmişte düşük yapan kadınların çoğu boş gebelikten haberdar bile değildiler. Oysa günümüzde rahim içinde neler olup bittiğini çok güzel gösteren ultrason cihazları ve tecrübeli hekimler sayesinde bu tür hastalıkları tespit edebiliyoruz. Dolayısıyla düşük gibi tehlike yaratabilecek durumlara karşı önlemimizi alabiliyoruz.

Boş gebelik tekrarlayabilir mi?

Dr. Alper Mumcu: Hayır, tekrarlama eğiliminde olan bir sorun değildir. Kromozomal bozukluk olmasına karşın anne ya da babada genetik bir problem yoksa kalıtsal özellik göstermez. Tamamen normal bir düşük olarak sınıflandırılmalıdır. Özellikle ilk gebeliği boş gebelik veya düşükle sonuçlanan anne baba adayları haklı olarak endişe duyarlar. Oysa bir neden aramak İçin arka arkaya 2 ya da 3 düşük olması gereklidir.

Boş gebelik nasıl tedavi edilir?

Dr. Alper Mumcu: Tedavisi gebeliğin kürtaj ile sonlandırılmasıdır. Bunun dışında herhangi bir tedavi alternatifi yoktur. Kürtaj tanı konulduktan sonra mümkün olan en kısa zamanda yapılmalıdır.

Boş gebelik tanısı alan biri ne zaman hamile kalabilir?

Dr. Alper Mumcu: Boş gebelik nedeni ile kürtaj olmak zorunda kalan anne adaylarında 1-2 hafta içinde yeniden yumurtlama olur ve 4 hafta sonunda adet görürler. Bu adet kanamasından sonraki dönemden itibaren yeniden gebe kalınmasında hiçbir sakınca yoktur.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: