Vajinismus Türkiye’de cinsel terapi merkezlerine ilk başvuru nedenini oluşturuyor. Evlendiği halde cinsel birleşmeyi gerçekleştirememiş kadınların sayısının azımsanmayacak oranda olduğunu söyleyen Prof. Dr. Arşaluys Kayır uyarıyor: “Kız çocuklarına cinselliğin zarar verici bir şey olduğuna ilişkin bilgiler vermeyin. Çocukların içine korku düşürülürse bize gelenlerin ardı arkası kesilmeyecek!”

İstanbul Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Cinsel İşlev Bozuklukları Merkezi’nden Prof. Dr. Arşaluys Kayır anlattı:

Evli çiftler size en çok hangi cinsel sorunlarla geliyor?

Türkiye’deki diğer kliniklerde olduğu gibi bizim üniversite kliniğine de en çok vajinismus sorunuyla geliyorlar. Vajinismus, vajinanm dış kaslarında cinsel birleşmeyi engelleyecek biçimde istem dışı kasılma olmasıdır. Bazı kadınlarda bacaklarda da kasılmalar ortaya çıkabilir.

Vajinismus Türkiye’de en sık görülen cinsel sorun o zaman?

Hayır, değil. Vajinismus bizim gibi bekâretin önemli olduğu kültürlerde belki biraz fazla ama orgazm, isteksizlik, uyarılma bozukluğu daha sık görülüyor. Çiftler vajinismusu diğer cinsel sorunlardan daha hayati bir mesele olarak gördükleri için daha çok doktora müracaat ediyor. Çünkü birleşme olmadığı için çocuk sahibi olamıyorlar. Gelen vajinismuslu kişiler şöyle söyleyebiliyor: ‘Biz böyle yaşamaya alışmıştık. Ama şimdi çevreden baskı var. Çocuk sahibi olmamız gerekiyor. Dışarıdan bakan biri için cinsel birleşme olmadan süren bir evlilik şaşırtıcı gelebilir. Fakat evlilik sürüyor çünkü sevişmelerinde, haz almalarında, uyarılmalarında çok büyük bir aksaklık yok. Sadece birleşmede sorun var.

Vajinismusun tedavisi diğer cinsel sorunlardan daha mı zor?

Tam tersine. Orgazm, isteksizlik, uyarılma sorunlarıyla gelenleri daha güç tedavi ediyoruz. Çünkü karı-koca anlaşıp birlikte gelmiyor. Çiftlerden biri ‘Senin meselen, doktora sen git’ diyebiliyor. Oysa vajinismusta yaşanan problem çiftin derdi oluyor. En iyi sonuç aldığımız sorun da vajinismus. Çünkü tedaviye en iyi devam edenler bu çiftler.

Cinsel birleşme yaşayamayan çiftler ne kadar süre denedikten sonra doktora gitmeye karar veriyor?

Vajinismus tedavisine başladığım 1976’da vajinismus çok az bilinen bir şeydi. 1985’te bir dergide vajinismusla ilgili çıkan yazıdan sonra o zamana kadar hiç görmediğimiz hastayla karşılaştık. 8 ay içinde 32 kişi gelmişti. Cinsel birleşme olmadan en uzun süren evlilik 25 yıllıktı. 17 ve 10 yıllık evlilikler de vardı. Ama artık çiftler 2-3 ay cinsel birleşme yaşamadıkları anda doktora gidiyor. Tek sevinmemiz gereken nokta bu. Doğru adres daha kolay bulunuyor, insanlar çok vakit kaybetmeden doktora başvuruyor. Belki de üzüleceğimiz tek nokta şu ki; hâlâ aynı hızla hasta geliyor.

Ruh sağlığı olarak düşündüğümüzde ne yapılıyor ki, hâlâ vajinismus var?

Aile içinde cinsel eğitim, terbiye verilirken cinsellik bilinçaltına korkulması gereken bir şey gibi yerleşiyor. Özellikle kız çocuklarına cinsellik haz olarak değil de sakınılması, korunması, bastırılması gereken, zamanı geldiğinde yaşanması gereken bir şey olarak aktarılıyor. Bir miktar büyükannelerden tembihler vardır. ‘Bacağını açma’, ‘Bisiklete binme’, ‘Ağaçtan düşme’ gibi. Bu uyarılarla direkt ‘bakire kal’ denmese de ima ediliyor. Mesaj da bilinçaltına yerleşiyor. Bekâretlerine bir şey olduğunda kanamaların durmayacağı, başına bela olacağı söyleniyor. Çocuklar böyle korkutucu bir şekilde eğitildiğinde bize gelenlerin ardı arkası kesilmeyecek… Ailelere önerim şu: Çocuğa bir miktar doğru cinsel bilgi verebilirsiniz. Bu konuda konuşmak istemiyorsanız da kendinizi zorlamayın. Şimdilerde nasılsa okullarda cinsel eğitim veriliyor. Ama hiç olmazsa ‘Ayıptır, günahtır* söylemlerinin cinsellikle paralel gitmemesine özen gösterin. Bunun dışında çok büyük bir şey yapmanız gerekmiyor. Yeter ki, çocuğun içine korku düşürmeyin.

Vajinismus, kadının erkeği istememesine bağlı gelişebilir mi?

Yaptığımız araştırmalarda bu konuda pek paralellik görmüyoruz. Vajinismuslu kadınların ilk cinsel tecrübesi çoğu zaman eşleriyle oluyor. Flört ediyorlar, sevişiyorlar ama birleşemiyorlar. İlkin verdiği heyecan ve korkuyla vajina kasları, bazen de beden istemsiz kasılabiliyor. O kasılma hastayı korkutuyor, korku kasılmayı artırıyor. Böyle bir kısırdöngü… Kadın korkunca erkek korkmaya başlıyor, ‘Aman sevdiğime zarar vermeyeyim’ diyor. Ondan sonra bir erteleme başlıyor. Çiftler ‘Daha iyi bir günde, daha iyi bir zamanda, keyfimiz yerinde olduğu zamanda deneyelim’, ‘Zaten ne var ki, birbirimizi seviyoruz, nasılsa başarırız’ demeye başlıyor. ‘O zaman’ bir türlü gelmiyor, erteledikçe çiftin davranışı da yerleşiyor. Hâlbuki üstüne gitseler belki de sorun çözülecek.

Vajinismus eğitimli kadınlarda daha mı az rastlanıyor?

Bize yüksek eğitimle gelen de var, az eğitimle gelen de. Eğitim farkından ziyade benzer yetiştirilme tarzı önem taşıyor.

Peki vajinismus nasıl tedavi ediliyor?

Ben grup psikoterapisi yapıyorum. Yani aynı sorunları olanları aynı grup içinde tedavi ediyorum. Bu çok da iyi oluyor. Çünkü kendini çaresiz, beceriksiz, yalnız hissedenler burada daha ilk seansta ‘Yalnız değilmişim’, ‘Çok insani bir şeymiş’, ‘Bana benzeyen de var’ diyebiliyor. Grup terapisinde sınıf farkı yok. Başı örtülüsü, eğitimlisi, eğitimsizi de yan yana geliyor.

Tedavide tam olarak ne yapılıyor?

İki adım var: Evde yapılacaklar ve grup terapisinde yapılacaklar. Bütün seks terapilerinde olduğu gibi gelenlere evde yapacakları bazı ödevler veririz, önerilerde bulunuruz. Gerginliğinin giderilmesi, kasılmalarının azalması için evinde kendi başına yapabileceği çalışmalar öneririz, ilişkiyi korkusuz gerçekleştirmek için eşiyle evde rahat, eğlenceli vakit geçirmelerini isteriz. Kadının kendi bedenini tanımasına, kendine dokunmasına imkan veririz. Bunun dışında haftada 2 kez bizim merkezimize gelmelerini isteriz. Bize geldiklerinde ‘psikodrama’ denen bir yöntemi kullanırız. Psikodramada kendi hayatlarıyla ilgili canlandırmalar yaparlar. Bu çalışmayla vajinismuslu kadınlar hem okuldaymış gibi birlikte eğlenirler, hem de bir miktar yetiştirilme tarzları, kendi hayat hikâyeleri su üstüne çıkar.

Psikodramayı biraz daha açar mısınız?

Psikodrama ruhsal durumu sahnede oyunlaştırma tarzıdır. Mesela grup üyelerini iki gruba ayırırız. Kendi içlerinden birer atasözü tutmalarını ve bunu oyunlaştırmalarını isteriz. Örneğin biri ‘Üzüm üzüme baka baka kararır’ı canlandırır, izleyiciler de canlandırılan atasözünü tahmin etmeye çalışır. Ya da bu, atasözü değil de bir iç sıkıntıyı dile getirmek şeklinde olabilir. Belki ailesi evliliğini onaylamadığı için düğününe gelmedi. Kadın bu durumu oyunlaştırır. Yani psikodramada tiyatro vardır. Ama farkı şu; tiyatroda önceden bir metin ezberlenmiştir. Burada bir yönetici vardır. O yönetici de benim.

Hedeflenen şey tam olarak ne?

Vajinismusta ortada sadece cinsel bir sorun yoktur. Orada bir evlilik problemi de vardır. Kişi ya erken evlendirilmiştir, ya tam okuyacakken okuyamamıştır, ya istemediği biriyle evlendirilmiştir… Eviyle hâlâ bağlantısı kopmamıştır. Hâlâ annesini günde birkaç kez arıyordur, hafta sonları mutlaka onlara ziyarete gidiyordur. Türkiye’de hangi evin kapısmı çalsanız geniş aile bağını sürdürmekle ilgili buna benzer sorunlar çıkacaktır. Ama vajinismus olan hastalarda o bağın kopmamış olması daha fazla, işte, psikodramada kişi kendini, çevresini, ilişkisini tanır ve cinselliğe hazırlanır. Sorun tespit edilir. Diyelim ki, aile ilişkilerinize çok fazla zaman ayırdığınızı belirledik. O zamanı karı koca kendinize ayırmaya başladığınızda, yatak dışındaki zamanınızı kaliteli kullandığınızda yatak artık gözünüzde çok büyüteceğiniz bir şey olmaktan çıkıyor.

Grup terapisi ne kadar sürer?

Yaklaşık 3 saat sürer. 1.5 saat sonra ara verilir. Haftada 2 kez yapılır. Katılanlar ortalama 1 ayda (toplam 8 seans) düzelirler. Ama tedavi süresi 15 seansa kadar çıkabilir.

Grup terapisine yalnızca kadınlar mı katılıyor?

Evet. Ama eşleri de bazen bir erkek terapistte sadece erkeklerin olduğu grup terapisine katılıyor. Çiftlerin bir araya getirildiği seanslarımız da olur. Kadın erkek yan yana olduğu için bu gruplarda cinsellik konuşulmaz. İnsanlar geniş aile ilişkileri, yakın ilişkilerini konuşur.

Grup terapileri kaç kişiyle yapılıyor?

Bekleme listemiz var. Polikliniğimize başvuran hastaları sıraya koyuyoruz. Sonra bölümün asistanı sırayla onlarla görüşüyor. Daha sonra ben onları eşleriyle beraber görüyorum. Daha sonra senede 2-3 kere yapılan grup terapisi zamanlarından birini tespit ediyoruz. Bir gruba 20 kişi alabiliyoruz. Grup terapileri her Salı Perşembe yapılıyor. Çalışan kadınlar bu programa uymayabiliyorlar. Çünkü hafta içi izin almaları sorun olabiliyor.

Kadının eşi başka bir şehirdeyse tedavi olma şansı var mı?

Kısmen olabilir. Eşiyle birleşme sorunu yaşadığı için tedaviye gelebilir ama eve gittiğinde eşinin orada olması lazım. Yoksa verdiğimiz alıştırmaları yapamaz. Öbür türlü kısmen kendi korkusunu yenebilir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: