Cinsel fantezi bazıları için cinsel hayatı zenginleştiren, bazıları içinse sadece yalnız ve çaresiz insanlara ait bir konu başlığı. Bazı çiftler fanteziler sayesinde birbirlerine daha da yakınlaştıklarını ve güvendiklerini söylerken, bazıları için bu konu düşmanlık ve kıskançlıktan başka bir şey getirmiyor. İşte, terapistlerin görüşleri!

En çok mutlu ilişkilerde kuruluyor

Cinsel fanteziler her zevk unsurunda olduğu gibi kişiye göre değişir. Çoğu insan, fantezilerinin onları ele vereceğinden korkar. Bazılarının uyarılmasını tetikleyen şeyler, başkaları için tuhaf olabilir. Cinsel fantezilerimiz, bilinçaltımızın gizli bir yönünün dışavurumu olabilir. Örneğin fantezilerde itaatkar ya da pasif rolünü üstlenmek, sorumluluk almadan orgazma ulaşma isteğinden kaynaklanabilir. Bazı fanteziler gerçek hayatta gerçekleşmesi mümkün olmayan türdendir. Mesela uluorta ya da olmayacak biriyle sevişmek gibi… Bazen fantezilerimiz bizi sadece fantezi olduklarından dolayı uyarır. Gerçekte asla yaşamak istemeyeceğimiz deneyimler olabilirler. Bazıları, eşinden başkasını hayal etmenin bir çeşit ihanet olduğunu düşünür. Bunun altında ihanet etme isteği ya da partneri tarafından tatmin edilememe gibi sebepler olabilir. Ancak bu sebepler nadirdir. Araştırmalara göre en çok fantezi kuranlar, mutlu bir ilişki yürütenler kişilerdir. Karşılıklı güven içinde bir ilişkiye sahip olmanın rahatlığı, beynimizin aslında aklımıza gelmeyecek yerlerini keşfetmemizi sağlayabilir.

İlişkiye odaklanmayı sağlıyor

Cinsel fanteziler kurmanın faydaları çok. Birçok insan için seks beyinde başlar. Bu yüzden aktif bir hayal gücü, fiziksel eylem başlamadan önce ilişkiye hazır olmak demektir. Dahası bu sayede cinsel istek artar ve sertleşme çabuklaşır. Bazıları için aktif bir fantezi dünyası, uzun süreli bir ilişkiye yenilik katar. Bu özellikle partneri kendisi kadar maceracı olmayanlar için yararlı. Psikoseksüel terapilerde fanteziler genellikle olumsuz düşünceleri engellemek için kullanılır. Cinsel ilişki sırasında aklınız önleyemediğiniz şekilde başka görüntü ya da düşüncelere kayıyorsa, fantezileri kullanarak ilişkiye tekrar odaklanabilirsiniz.

Fantezi kurmayı öğrenmek

Eğer kolayca cinsel fantezi kurabilen insanlardan değilseniz, öğrenebilirsiniz. Birçok kişi için fantezi kitapları ve erotik sanat, fantezi üretmelerinde yardımcı olur. Seks filmleri de ne tür fantezilerden hoşlandığınızı anlamak için iyi bir yoldur. Sizi neyin uyardığını keşfettikten sonra, rahatlayın, uzanın ve beyninizin kendi fantezisini üretmesine izin verin.

Partnere anlatmalı mı?

Bazı çiftler fantezilerini paylaşmanın ya da hayata geçirmenin ilişkilerini güçlendirdiğini söylese de, bazıları için durum böyle değildir. Fanteziler son derece kişiseldir. Bu yüzden onları açığa vurmak risk taşır. Buna karar vermeden önce, partnerinizin fantezinizden hoşlanmaması durumunda ne hissedeceğinizi iyi düşünün. Önce genel bir çerçevede fantezilerden bahsedip konuya temkinli yaklaşmak yerinde olur.”

Bunu okuyanlar şunları da okudu: