Soru:

İnternette son zamanlarda pek çok ilan görmekteyim. Satılan bazı ürünlerin cinsel isteği arttıdığı iddaa ediliyor. Ben 23 yaşındayım ve gerçekten bu ürünlerin işe yarayıp yaramadığını çok merak ediyorum. Cinsel isteği artıran ilaçlar ve besinler gerçekten var mı?

Cevap:

Cinsellik psikolojik ve fiziksel sağlıklı olma halinin sonucunda oluşan normal bir vücut fonksiyonudur.
Dolayısı ile tüm fiziksel ve psikolojik yapımızdan ve onları etkileyen her türlü iç ve dış tesirden etkilenir; rüzgardan etkilenir, ışıktan etkilenir, renklerden etkilenir, ağrılardan etkilenir, üzüntüden etkilenir…
Dolayısı ile fiziksel ve ruhsal açıdan tize etki yapan tüm faktörler gibi çeşitli besin ve ilaçlardan da etkilenir. Fakat göz önünde tutulması gereken husus bu etkinin direkt cinsel performans üzerine olmayıp, fiziksel ve ruhsal durumumuzu etkileme sonucu ortaya çıkmasıdır. Tabiidir ki sırtı pek, karnı tok dediğimiz fiziksel ve ruhsal sağlığı tamamen yerinde olan kişinin gündeminde cinsellik daha çok yer alacaktır.

Öncelikle sağlıklı yaşamak gerekiyor

Herhangi bir ilaç ve besinin belli hormonlar vs. üzerinden etkileyerek normal bir insanda cinsel isteği artırdığı görülmemiştir. Herhangi bir hastalık veya yaşın ilerlemesi nedeni ile özellikle testosteron düzeyi düşenlerde uygun doz tedavi ile enerji ve cinselliğin artabileceği bilinmektedir. Anti-aging denilen yaşlanmaya karşı tedavilerin de kökenini genel sağlıklı yaşam ve beslenme kuralları ile yaş ile bozulabilen hormon dengesinin düzeltilmesi oluşturmaktadır.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: