Sekssiz evliliklerin sayısı kaylanacak diyen Dr. Haydar Dümen soruları cevapladı:

Evliliğinde cinsellik biten çiftlerin sayısı artıyor mu?
Bırakalım bugünü, gelecekte sekssiz evlilikler bugünkünü 10-20’ye katlayacak. Çünkü insan ömrü uzadı. Herkes 90-100 yaşma kadar ulaşacak. 20’li yaşlarda evleniliyor. 80 yıl aynı tempo nasıl yürüyecek? Zaten evliliklerin yeniden yargılanması gerekir. Önümüzdeki asırda 100’Iü yaşlar aşılacak. Kimse de evinde ‘Biz 80-90 yıllık evliyiz’ diye oturmayacak.

Evlilikte seksin monotonlaşmasının sebepleri neler?
Evlilik sorunlarının çok büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Daha önceleri cinsel yaşamında herhangi bir sorun yaşamamasına rağmen 10 yıldır orgazm olamayan bir kadına ‘Ne değişti ki, sorunun başladı?1 diye sorduğumda şunu söylemişti: ‘Hocam 10 yıl önce kayınvalidemle kavga etmiştim. Kocam onun tarafını tutmuştu. Her birleşmede o olay aklıma geliyor. Donup kalıyorum.’ Ben de ona ‘Sen mazoşist misin? Cinsellik bir pasta kapma yarışıdır. Sen oradan kapacağını kap ama normal zamanda kocanla tartış, sorununu hallet, niye kendine eziyet ediyorsun?’ demiştim. Kısacası evlilikte cinselliğin bitmesi için tek bir olayın kişinin beyninde yaşaması yeterli.

Seks bitince evlilik de bitmeli mi?
İyi anlaşıyorsa bitmesi gerekmiyor. Seks olmadığında başka itici güçlere gereksinim duyulabilir. Örneğin bazen cinselliğin yarattığı boşluk parayla telafi edilebiliyor. Kadın alışveriş için Amerika’ya gidiyor, mücevherler alıyor, gezip tozuyor… Ya da devreye katalizörler giriyor, iradenin çözüldüğü bir noktada başka bir kişinin katalizör olarak devreye girmesi evliliği tehlikeye sokar. Bu nedenle yardımcı fantezi sistemlerinin aranıp bulunması lazım. Mesela kadına vibratör alınabilir. Yoksa biyolojiye dayanamazsınız. İrade birdenbire felç olabilir.

Evlilikte iyi seksin ömrü kaç yıldır?
Genellikle evlilik seksi hırpalar. Zaman zaman öldürür. Yıllar kişiye göre değişir. Evlilikte seks için kritik dönemeçler var. Ûk 3 yıl heyecanlarla, 7’nci yıl bıkkınlık ve doğumla, 10’uncu yıl çocuklara bir düzen ve hayatın yeniden yapılanmasıyla ilgilidir. 30’lu yıllarda ise artık her şey yerine oturmuştur, kişiler sorumluluklarını bitirmiştir. Kendi mutluluklarının peşine düşerler. Bunun adı cinsellik değildir. Evliliğin tükenmesidir genellikle.

Evli çiftler için cinsel ilişki sıklığının ortalama bir sayısı var mı?
İlk yıllar haftada 2-3, ilk 5 yıldan sonra haftada 1-2,10-12 yıldan sonra da haftada 1’dir. Aslında seks sayılan istekten çok ortama, olanaklara ve fırsatlara bağlı. Kadının çalıştığı, erkeğin yorulduğu bir ortamda, hele bir de çocuklar varsa her gün seks yapma performansı söz konusu olmaz. Çünkü fırsat yoktur.

Evlilikte sorunlar genelde kadından mı yoksa erkekten mi kaynaklı?
Cinsel mutsuzluk kadından, sorunun yaratılması erkekten kaynaklanıyor. Sık seks yapmak evliliği canlı tutar mı?
Hiç alakası yok. Seks mutlaka keyifli ve yararlı olabilir. Ama sekse bel bağlarsanız kim evliliğini uzun yıllar sürdürebilir ki?

Cinselliğin rutinleşmemesi için neler öneriyorsunuz?
Sosyal ve ekonomik boyutları çok zorlamamak lazım. Etik olmayan ilişkiler mutlaka kişinin önüne bir fatura getirir. Fanteziler cinsel yaşamın vazgeçilmez öğesi olmak zorunda. Bence fantezilerin devreye girmediği bir ilişkide cinsel yaşam uzun süre kendi sağlığını koruyamaz. Fanteziler tıpkı yemeğin sosu gibidir. Makarnanın tadı ketçapla değişir. Ama tek başına ketçapı tabağa koyup kaşıklayamazsınız. Makarnayı acılı, kıymalı, yoğurtlu ya da peynirli de yiyebilirsiniz. Fanteziler kişiden kişiye değişir. Biri için özel bir fantezi değerinin midesini bulandırabilir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: