Soru:

Çok geç boşalıyorum, ne yapacağım?
Kız arkadaşım bir kere birlikte olduktan sonra bir daha beraber olmak istemiyor. Çünkü ben çok geç boşalıyorum. Bu süre bazen 1 saati bulabiliyor. Sizce bu durum normal mi, ne yapmalıyım?

Cevap:

Çok daha sık rastlanan erken boşalma kadar olmasa da, geç boşalma yani ejakulatio tarda adı verilen durum da hem erkekte hem kadında sıkıntı yaratabilir. Bu durum nörolojik bir sorundan veya psikolojik bir durumdan kaynaklanabilir. Uzun süren ilişkide tahriş oluşarak kadının fiziksel rahatsızlık duyması ihtimaline karşı eczanelerde bu iş için satılan özel kayganlaştırıcı kremler kullanılabilir.

Soru 2:

Neden geç boşalıyorum?
22 yaşındayım. İlk ilişkimi 19 yaşında yaşadım. Biraz alkol almıştım. İlişkim yaklaşık 3 saat sürdü. Bu normal mi? Bende geç boşalma sorunu var. Ne yapmalıyım?

Cevap 2:

Değerli okurum, o gün öyle olmuşsa, yarın da öyle olacak anlamı taşımaz ki! Belli bir oran içinde geç boşalma erkeklerin özlemidir. Şimdilik takma. Kafaya taktıkça geç boşalırsın.

Soru 3:

Boşalmam 4 saat sürüyor, neden?
20 yaşındayım. Kız arkadaşımla ilişkiye girdiğimizde boşalmam yaklaşık 4 saat sürüyor. Bunun nedeni nedir? İleride çocuğum olmaz mı?

Cevap 3:

Sevgili okurum, bu olayın çocukla ilgisi yok. Boşalma mekanizması beyinsel bir olay. Beyinden gelen iletişim ve emirlere, boşalmayı sağlayan yapıların da harekete geçerek cevap vermesi gerekiyor. Bu aralarda bir yerlerde zorlanma var. Uygun bir partner veya eş ile evlendiğinde beyni harekete geçirecek fantezilerle olayın bir zaman diliminde çözeleceğini sanıyorum.

Soru 4:

Geç boşatıyorum, ne yapmalıyım?
Cinsel organım 10 santim. İdeal penis boyu nedir? Geçen hafta ilk defa birlikte oldum. Ama boşalamadım. Sizce heyecandan kaynaklanmış olabilir mi? Antidepresan kullanıyorum, etkilemiş midir? Bir de çok sık mastürbasyon yapıyorum ve epey geç boşlıyorum. Benim sorunum ne olabilir?

Cevap 4:

Değerli okurum, kendini çok denetleyip gözlüyorsun. Bu sorgulamalar sırasında heyecan devreye giriyor. Bazı sorunlar yaşanıyor. Penis boyuna gelince; bu sorunun yanıtını bütün gençler ve kızlar okusun. Anatomi kitaplarında 15 santim diye yazar. (Tabii ereksiyon hali) Bunun birkaç santim büyüğü ya da küçüğü normaldir. Kendinizi, yapınızı bu ölçülere göre ayarlarsanız 13 santim ve 17 santim normaldir tartışması abes olur. Kitap ölçülerine göre ikisi de normaldir. Nedense erkekler sınır ötesi ölçüler istiyor. Oysa o boylar kadında kasık ağrılarına neden olabiliyor. Bence başka şeylere kafa yorun, cinselliği öğrenin.

Soru 5:

Çok geç boşalıyorum
20 yaşındayım. 2 haftadır anti depresan kullanıyorum. Çok geç boşalmaya başladım. Belki kızlar için güzel ama benim için iyi değil. Saatlerce sevişiyorum ama boşalamıyorm. Bir de tam olarak sertleşme sağlayamıyorum. Ne olacak benim halim?

Cevap 5:

Sevgili okurum, hiçbir şey olmayacak. Her şey iyi olacak. Bu yaşta senin gibi delikanlının depresyon ilaçlarına ne ihtiyacı olacak? Bunu da anlamıyorum. El alem yerleri kazıyor, dağları deliyor, çoğu peynir-ekmeğe talim ediyor. Ama hayat yolunda ilerliyor. Olabilecek sorunları ilaçtan çok aklın ve iradenle yenmeye çalış. Bu ilaçları doktorun verdiyse bir kere de ona danış. Cinsel sorunun geçici olduğu için kendiliğinden düzelecek. Yeter ki kafana takma.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: