Soru:

Dış gebelik tekrarlar mı?
28 yaşındayım ve 2 ay önce hamile kaldım ancak dış gebelik olduğunu öğrendim. Doktorum herhangi bir operasyon yapmadı. Operasyona gerek olmadığını söyledi. Acaba bu dış gebelik tekrarlar mı? İlerde dış gebelikle ilgili sorun yaşar mıyım? Çocuk sahibi olabilecek miyim?

Cevap:

Dış gebelik genellikle belirti verir ve gerekli tedavi erken dönemde yapılmazsa ameliyat dahi gerekebilir. Sizinki çok sessiz geçmiş. Şanslı olmalısınız. Dış gebeliğin oluşmasında birçok neden var. Özellikle gebelikten önce geçirilen iltihaplarla rahim kanallarında daralma veya sağa sola yapışma olması en sık gördüğümüz dış gebelik nedenidir. Rahim ve kanallarda yapılan ameliyatlardan sonra da bu olasılık artar. Tabii bu hastaların tekrar dış gebelik olma riski vardır. Sizin durumunuzu tam olarak bilemiyorum. Ama yüzde 2-5 oranında bir risk olabilir.

Soru 2:

Dış gebelik tekrarlar mı?
Eşim 38 yaşında ve 3 yılık evliyim. Eşim daha önce bir dış gebelik geçirdi. Bir tüpü ameliyetla aldılar. Daha sonra rahim filmi çekildi. Bir kanalı kapalı, biri açık. Yumurtalarında sorun yok. Ne yapmamız lazım? Tekrar dış gebelik olur mu yoksa tüp bebek mi yapmalıyız?

Cevap 2:

Dış gebelik geçiren bir kadının genel olarak yüzde 10 civarında tekrar dış gebelik olma ihtimali var. Eşinizin 38 yaşında olması çocuk için biraz acele etmenizi gerektiriyor. Tek kanalın açık olması gebelik için yeterli. Ama bu konuyu doktorunuzla konuşun. Çünkü sizin şartlarınızı o tabii daha iyi bilmektedir. Gerekirse tüp bebeği denemek de bir alternatif olabilir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: