Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler
■ ACI: Yeşil biber olabilir ama pul biber olmamalı. Zencefil, et yemeklerine, zerdeçal, sebze yemekleri, bulgur pilavı, kepekli makarnaya konulabilir. Ayrıca soğan ve sarımsak da acı etkisine sahiptir, ilk tercihleriniz yeşil sivri biber ve zencefil olsun.
SICAK: Yemekler sıcak, yoğurt, süt ve peynir oda ısısında, ılık olarak tüketilecek. Hiçbir zaman aşırı buz gibi soğuk yiyecek ve içecekler tüketilmeyecek.
KIZARTMA YOK: Sebze yemekleri buharda, fırında veya haşlama olabilir. Et yemekleri ızgara, fırında, buğulama, sote yapılmalı.
YEMEK SIRASINDA SU İÇİLMEMELİ: Ancak yemeklerden 30 dakika önce veya sonra içilmeli. Çok susarsanız 1-2 yudum çok soğuk olmayan su içebilirsiniz. Rezene-yasemin-yeşil çay gibi hazmettirici çayları ise yemekte de şekersiz olarak içebilirsiniz.
■ Öğün aralarında olmak üzere, günde 2.5 litre sıcak su tüketilmesi (10-12 bardak) çok önemli. Çok terleyen biriyseniz suyu ılık için.
REZENE: 2-3 fincan
■ Form çayları veya tariflerini verdiğim sarımsak çayı veya beşi bir yerde çayı: 2 fincan
YEŞİL ÇAY: 4-5 fincan. Bu miktarları toplamda içeceğiniz sıcak sudan düşün.
PROTEİNLER: Yoğurt, süt, peynir, yumurta, kırmızı et, tavuk, hindi ve balık. Genelde karbonhidratlarla, ekmek, makarna, pilav, patates ve hamur işlerini aynı öğünde tüketmemeye gayret edin.
■ Günde 3 ana ve 4 ara olmak üzere 7 öğün yemek yiyin.
■ Bir öğünde 1 tatlı kaşığı sıvı yağ ya da zeytinyağı kullanın.
■ Günde 2 -3 tatlı kaşığı sıvı yağ (tercihen zeytinyağı) tüketin.
■ Gece, yoğurt ve peynir gibi sütün mayalı gıdalarını pek yemeyin.
■ Rafine (işlenmiş) gıdaları tüketmemeye çalışın ya da çok az tüketin.

PEKİ RAFİNE GIDALAR HANGİLERİ?
Beyaz undan yapılan börek, makarna, beyaz ekmek, kek, pide, beyaz pirinç, beyaz şeker, beyaz ekmek. Ayrıca bu rafine gıdalar dışında, konserve gıdalar, salça, hazır gıdalar (çorba, puding, salça, sirke vb), her türlü alkollü içki, kola, meşrubat (diyet olanlar dahil), çok az miktarda tüketilmeli. Çok içilen siyah çay, kahve, meyve suları, tereyağı, margarinden de uzak durmak gerekiyor.
■ Çok tatlı sulu meyveleri de az tüketin. Tamamen kısıtlamayın ama az olsun.
EGZERSİZ YAPIN: Sabah saat 06:00-10:00 arası veya akşam saat 18:00-22:00 arası. Yürüyüş 1 saat, yüzme yarım saat, ağır egzersiz yarım saat yapılmalı.
Hangi sebzeler ve meyveler az tüketilmeli?
Kök sebzelerden patates ve havuç (nişastalıdır), mısır.
Domates:  (Çiğ tüketildiği taktirde mide asidini artırarak, sindirimi yavaşlatır), canmız çok çekerse aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz. Salatalık: Salataların içine konulmadan, kabuklu olarak, ara öğün şeklinde yenmeli. ARA ÖĞÜNLERDE TÜKETİLMESİNE İZİN VERİLEN GIDALAR:
■ Kuru kayısı (3-4 adet), erik pestili, vişne kurusu
■ Diyet bisküvi (2-3 adet)
■ Yeşil elma (1 adet)
■ Kivi (1 adet)
■ Ayva (1 adet)
■ Salatalık (kabuklu)
■ Ceviz içi, bazen de tuzsuz fındık, badem, Hint kaju fıstığı, Antep fıstığı.
■ Çilek, malta eriği
■ Erik, çağlabadem

Bunu okuyanlar şunları da okudu: