Bırakın yemek tabağınızda kalsın!
Diyete her pazartesi başlayıp çarşamba ya da perşembe bırakanlardansanız, unutmayın size sizden başka kimse yardımcı olamaz. İradeniz çok zayıfsa işte öneriler…

1) Bir psikologdan yardım alın. İyi bir psikolog sizin her pazartesi verdiğiniz sözü niye yerine getiremediğinizi, neden başladığınız işi bitiremediğinizi altta yatan nedenleriyle anlatır. Benim zayıflama konusunda takip edip de zorlandığım, altında psikolojik bir neden olduğundan şüphelendiğim bazı hastalarımda psikolojik tedavi sonrasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Bazı genç hanımlar kilo veriyorken zayıflama programım bırakıyorlardı. Sonrasında ortaya çıktı ki, bu kişiler daha genç ve güzel olacaklarını hissettikleri zaman kendilerini bazı konularda tehdit altında görüyormuş. Duygusal, cinsel veya mimiklerle tacize uğrayacakları, rahatsız edilecekleri korkusunu bilinçaltında taşıyorlarmış. Tedaviyle düzeldiler.

2) Kendinize mutlaka bir zayıflama partneri bulun. Bazen kendimizi kolay kandırabiliriz ama birlikte zayıflamaya karar verdiğimiz kişileri kandıramayız. Sabah birlikte yürüyüşe çıkacağınız bir komşu, akşam iş çıkışı birlikte spora gideceğiniz bir mesai arkadaşı, spor salonundan, yazlıktan, okuldan bir arkadaş, dost sizi motive eder. Birbirinizi kontrol edersiniz. Hedefe giden yolu paylaşmak başarı şansınızı artıracaktır. Gün içinde telefonla, mesajla diyetin nasıl gittiğini haber vermek bile sizi motive edecektir. Gözlemlerime göre, bir zayıflama arkadaşıyla yola çıkanlar daha az sıkılıyor ve daha başarılı oluyor.

3) Eğer kendinize hiç güveniniz yoksa, yatılı bir zayıflama merkezine gitmek belirli bir süre için yararlı olabilir. Buradaki ortak ruh ve konu sizi doğal olarak içine çekecektir.

4) Her hafta kendinize yeni bir itici güç bulun. Örneğin diyete başladınız, 1’inci hafta doğal bir zayıflama hapı, 2’nci hafta farklı bir spor yöntemi, 3’üncü hafta değişik bir zayıflamaya yardımcı çay, 4’üncü hafta bir öncekinden farklı diyet, 5’inci hafta her gün tartılmak ve bel civarınızı ölçmek gibi yeni konular ekleyerek monotonluktan kurtulmaya çalışın.

5) Tehlikeli durumlara karşı uyanık olun. Eğer diyete başladığınız hafta içinde akşam yemeğe misafir alıp, mezuniyet töreni, düğün, nişan, söz, sünnet gibi kutlamalar yapacaksanız bu durumlar iradenizi aşırı zorlar. En iyisi bu dönemin geçmesini bekleyin. Çünkü yemeklere karşıdan bakarak mutsuz olursunuz ya da dayanmayıp yersiniz.

6) ‘Bir kereden bir şey olmaz’, ‘Aman bugünü mü buldun yemeyecek’, ‘Hatırım için ye, akşam yemezsin’, ‘Aman tabağında kalmasın, bitir’ gibi cümleler size tanıdık geliyor değil mi? Türk toplumu olarak ısrara alışkınız. Ayıp olmasın diye Yiye yiye’ sonunda diyet uygulanamıyor. Bir kereden bir şey olmaz demeyin. Diyeti bozduysanız bir sonraki öğünde çorba, zeytinyağlı, hafif sebze yemeği tüketin ki kilo almayın.

7) Bir zayıflama ve diyet günlüğü tutun. Kaçıncı gündesiniz, neler iradenizi zorluyor, hangi gün ne yaparsanız daha çok kilo veriyorsunuz gibi konuları bu deftere yazın. Zamanla kendinizi daha iyi tanıyacaksınız.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: