Sağlıklı bir beslenme ve zayıflama programında mutlaka ara öğünler olmalı. Uzun süre aç kalmak, çok sağlıklı bir durum değil. Eğer ara öğünleri yapmazsanız, iki risk söz konusu olabilir, birincisi kan şekeriniz düşebilir ve bu durumda daha sonra yediğiniz yemeklerin depolanması eğilimi artabilir, ikincisi de uzun süre aç kalınca daha çok acıkırsınız ve bir sonraki öğünde kontrolsüz yiyebilirsiniz. Ara öğünler gerçekten de ara öğün olmalı, asla ana öğünler kadar çok yenmemelidir. Özellikle kadınların çay saatlerinde yaptığı ağır yiyecekler belki lezzetli ama sık yendiğinde kilo aldırıcı ve sağlığı bozucu olabilir.

Yanlıştan dönün

Burada verdiğim örnekler sık sık yapıldığında, fazla miktarda, acıkmadan yenildiğinde kısa sürede kilo artışı yapabilecek ara öğün hatalarıdır. Ara sıra ve az miktarda yapıldığında, abartümadığında sonraki öğünde dengelendiğinde ise fazla sorun oluşturmazlar. Yine de siz ara öğünleri buradaki hatalı örneklerde olduğu gibi değil de, daha iyi örnekler bölümünde olduğu gibi uygulayın. Kaçamakları ise haftada İle sınırlandırın. I Kızarmış sigara böreği, kremalı pasta, çok şuruplu baklava, hamur tatlıları, yağlı kekler, simit arası tereyağ ve yağlı peynir, yağlı kıymalı poğaça-börek, patates kızartması, mayonezli sos ekleme, çok miktarda şekerli çay-kahve, asitli, şekerli içecekler, yağlı ayran, sucuk, sosis, salam, pastırma, beyaz ekmekten yağlı karışık tost yemeyin.

İşte sağlıklı ara öğünler

1- Yağsız sütle yapılan bol tarçınlı sütlü tatlılar (içinde pirinç olmayacak, şekeri az veya biraz esmer şeker ile yapılacak. Bol meyveyle tatlandırılmış olacak)
2- 3 ceviz içi, 1 adet az şekerli taze meyve
3- 1 kase light yoğurt, içine bir porsiyon taze az şekerli meyve
4- 3-4 adet diyet bisküvi, 2 parmak taze, az yağlı peynir
5- 1 bardak light süt, 10 adet fındık
6- 1 bardak light ayran, 3 adet kepekli grisini
7- 1 porsiyon meyve, 1 bardak light süt
8- 2 ince dilim tam buğday ekmeği veya çavdar ekmeğinden az yağlı kaşardan yağsız tost
9- 1 dilim meyveli, az şekerli ve sıvı yağlı kek
10- 2-3 adet orta boy tarçınlı, zencefilli, az sıvı yağlı kurabiye
11- 1 kase müsli, light süt
12- 1 kase light süt ve sade mısır gevreği veya tam buğday gevreği
13- 3 adet kuru kayısı, biraz fındık veya ceviz içi veya badem
14- 1 avuç erik pestili, biraz çerez
15- 2 adet esmer unla yapılmış, az yağlı peynirden sıvı yağlı poğaça veya tuzlu kurabiye.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: