Doğum kontrol hapı kullanması gereken kadının risk faktörlerinin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Eğer ailede meme kanseri varsa yada memelerinde fibrokist (iyi huylu meme tümörü) bulunuyorsa dikkatli olunmalı.

Soru:

Doğum kontrol hapları bana kilo aldırdı
25 yaşında bir kızım. Benim sorunum adet sancılarım. Doktor bir problem olmadığı söylendi. 3 ay doğum kontrol hapı kullandım, kilo aldığım için bıraktım. Adetim 7 gün sürüyor ve her günü ağrılı. Bittikten sonra da 3 gün kahverengi lekelenme oluyor. Bundan çok rahatsızlık duyuyorum. Beni aydınlatır mısınız?

Cevap:

Ağrılı adet için ileri sürülebilecek birçok olasılıktan sizde rahime ait bir problem (rahim küçük değil, rahimde ufak da olsa bir myom, rahim içinde bir polip yok, yumurtalıklarda kistik yapılar -endometriozisi düşündürecek bir sorun) yok. Doğum kontrol hapı ile şikayetler önemli ölçüde geçmiş. Ama siz kilo aldığınız için ilacı bıraktığınızı söylüyorsunuz. Bence yukarıda kısaca sıraladığım sorunlar olmadığına göre siz doğum kontrol haplarına devam etmelisiniz. Hormonal kaynaklı bir sorun varsa bu düzelecektir. Yapılan muayenelerle tespit edilemeyen endometriozis denen hastalık varsa ona da iyi gelecektir. Bu konuda doktorunuza danışın. Daha az kilo şikayeti yapan başka bir ilaç denenebilir. Sevgiler.

Soru 2:

Doğum kontrol hapı kilo aldırıyormuş, doğru mu?
27 yaşındayım. 3 ay sonra evleneceğim. Doğum kontrol haplarıyla korunmayı düşünüyordum. Kadınların kullandığı doğum kontrol haplarının kilo alımını artırdığı ve aşırı tüylenme yaptığı doğru mu?

Cevap 2:

Doğum kontrol hapları zaman zaman hafif kilo artışına neden olduğu gibi bazen de iştah azalmasına neden olabiliyor. Bunun için kesin bir şey söylemek zor. Ama tüylenme yapması çok sık görülen bir şey değil hatta polikistik over denen hastalıkta tüylenmeyi yavaşlattığını zaman zaman görüyoruz. Doğum kontrol haplarının uzun zaman kullanılması kanama pıhtılaşmada değişikliklere ve nadiren de tansiyonda değişikliklere neden olabiliyor. Doktor kontrolünde bunların hepsinin çaresi var.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: