Meksika’da ölümlere neden olan, binlerce kişiye bulaştığı tahmin edilen, Amerika’da da rastlanan domuz gribi dünyaya yayılıyor. Domuz gribinden ölenlerin büyük bölümü 2045 arası yaş arasında. Hastalık, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor ve solunum yoluyla bulaşıyor. Bu virüs, domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Domuz etinin yenmesiyle virüs bulaşmıyor. Virüs, insandan insana, hapşırık, öksürük ve hatta ele geçmesi halinde tokalaşma yoluyla bulaşabiliyor. Domuz gribi virüsüne karşı insanın doğal bağışıklığı yok. Zaten bizim bağışıklık sistemimiz de savaşta zayıf kalıyor. Dünya Sağlık Örgütü, bu hastalığın salgına dönüşeceğini söylüyor.

Domuz gribinin belirtileri gribe çok benziyor

Ateş, öksürük, boğaz, vücut, baş ağrısı, halsizlik, iştah kesilmesi, ishal ve kusma. Domuz gribi; domuz üzerinde de aynı belirtileri gösteriyor. İleri aşamalarda zatürre ve solunum yetmezliği de eklenebiliyor. Biliyorsunuz hastalık ölümcül olabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, domuz gribine karşı domuzlara yapılan aşı bulunuyor, ancak insan için henüz aşı yok.

Dünyada çeşitli hastalıklar ve enfeksiyonlar görülüyor. Seyahatler çok arttı, ve dünyanın herhangi bir yerindeki enfeksiyon diğer yerleri de süratle etkiliyor. Bağışıklık sistemimizi iyi çalıştırmak belki de genel korunma açısından en etkili yöntem. Pek çok mikrop, mantar, virüs zaten ortamda var ama bağışıklık sistemi güçlü olunca o mikroorganizmalar bize zarar veremiyor.

Protein alın, zencefil tüketin

Bildiğiniz gibi güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak grip ve soğuk algınlığından korunmada önemlidir. Bedenin bağışıklık sistemini güçlendirmek için colostrum, zencefil, yeterince protein, çinko ve C vitamini alımı, ıhlamur-zencefil-kuşbumu-hibiskus çayı karışımı ve bol sıvı almak gerekir. Ben böyle durumlarda veya salgınlarda, yan etkisi olmayan ve uzun süreli de kullanılabilen bir preperat olan Beta-glukan’ı da bağışıklık güçlendirici olarak öneriyorum. Beta-glukan, 1980’lerden beri tüm dünyada kullanılan doğal bir bağışıklık güçlendiricidir. Yetişkinler ve 1 yaşından itibaren çocuklar sabah-akşam bu preperatı kullanabilir.

Beta-glukan bağışıklık sistemini zayıflatan durumlarda vücut direncini artırarak hastalıklara. karşı korunmaya yardımcı olur. Domuz gribine karşı korunmak için, hac-umre ziyaretleri, tropikal bölgelere seyahatler, yorucu geziler, stres gibi enfeksiyon riskini arttıran durumlarda bu yazıdaki önerileri dikkate alın.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: