Daha genç ve güzel görünmek için botoks yaptıran kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Dolayısıyla bu sektöre hizmet veren firmalar ve ürünlerin çeşitliliği de… Bu alanda son bomba elbette yine Amerika’dan. Ortalığı karıştıran habere bakılırsa Amerika’da satışa sunulan bir “botoks kiti” kadınlann evde saç boyar gibi botoks yapmasına olanak sağlıyor!

Gençlik ve güzellik, içinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli değerlerinden. Kadınlar adeta modanın esiri, estetik operasyonların bir numaralı takipçisi. Ünlülerin art arda yaptırdığı güzelleşme denemeleri sonuç verince artık az gelirli ev kadınları bile gençleşmenin peşine düştü. Günümüzde genç kalmak isteyen pek çok kadın gençleştirici kremler, dolgu malzemeleri ve estetik cerrahi gerektirmeyen botoks gibi yöntemlere başvuruyor. Kadınlar kulaktan dolma bilgilere inanıyor, çok etkili olduğunu duydukları ürünleri yurt dışına gidenlere sipariş veriyor. Üstelik yan etkilerini araştırmadan ve bir uzmana danışmadan! Bu kişilere çevremdeki en yakın örnek, annem ve arkadaşları… Türkiye’de hiçbir yerde ismini duymadığım bakım ürünleri, gençleştirici serum ve krem isimlerini bir yerlerden buluyorlar. Bunların yurt dışında nerede satıldığını bile öğreniyor ve ısmarlıyorlar. Hatta son günlerde annemin ve arkadaşlarının internetle arasının gittikçe iyi olmasının sebebini genç kalma sevdasına bağlıyorum. Çünkü internet sayesinde artık ekranda ürünleri görüyor, fiyatlarına bakıyor, kremlerin anti-aging ya da zayıflamak için yaptığı etkileri okuyup trendleri takip ediyorlar. Böylece ürün onların gözünde harikalar yaratan mucize bir formüle dönüşüyor! Geriye sadece bir tıkla bu ürünleri almak ve denemek kalıyor.

Haber şok edici!

Çevremde bu konuyla ilgili pek çok kişi olunca bende de algıda seçicilik oluştu haliyle, internette dolaşırken botoks kelimesini gördüğüm bir habere takıldım. Haber, evde tek başına yapılan botoks uygulamasından bahsediyordu. Set olarak elinize ulaşan ürünün içinde bir enjektör ve bir de botoks ilacı var. Yüzün haritasının da eklendiği paketin elbette kullanma kılavuzu bulunuyor. Sadece 95 dolara (143 lira) satılan bu botoks kiti, evde gençleşmeyi vaadediyor! Haliyle inanamadım! Türkiye’de sadece göz çevresine 300 dolara (450 lira)botoks yaptıran kadınlar bunu görünce çıldırır dedim. Yani artık herkes botoksu evde tek başına, adeta saç boyar gibi uygulayabilecek diye düşündüm. Haberin devamında bu kitin ünlü alışveriş sitesi eBay’de Teksaslı bir kadın tarafından satışa sunulduğu iddia ediliyordu. Fakat ürün, çok geçmeden İngiliz tüketici dergisi Which? Computing’in çalışanları tarafından fark edilince siteden kaldırılmış. İnternette biraz daha araştırma yapınca bu kez de gördüm ki; insanlar forumlarda evde uygulanabilecek bu botoks kitlerini hangi internet sitesinden alacaklarını birbirlerine soruyorlar. Demek ki böyle yeni bir sektör var ve bu ürünler kadınları en zayıf noktaları, gençlik ve güzellikten vuruyor.

Felce neden olabilir

Araştırmalara göre bugün 600 bin kişi internet üzerinden reçetesiz satılan, bitkisel olduğu söylenen ilaçları ve kozmetik ürünleri satın alıyor. Ve bu sayı gittikçe artıyor. İnternet üzerinden kozmetik ürün, bitkisel ilaç ticaretinde pek çok sahte adresli site ya da kişi kanuni açıktan yararlanıyor. Böyle evde botoksla gençleşme vaadi elbette karşı konulmaz bir fırsat. Ancak hayati tehlikeye yol açıp açmayacağı da tartışma konusu. Uzmanlara göre, yanlış yapılan enjeksiyonun en basit olumsuz etkisi yüzdeki çarpılmalar olacaktır. En kötüsü ise insanın kanmı dondurmaya yetiyor: Yanlış uygulanan botoks kalıcı felce neden olabilir, kör edebilir!

Dikkatli olunmalı

Herhalde bu tür ürünlerden uzak durmak gerekir dememize bile lüzum yok. Evde kendi kendinize uyguladığınız bir botoks’un tehlikeleri tartışılmaz. Ondan öte dünyada şu anda bu sektördeki en yaygm sorunlardan biri ucuz diye, içeriğinde ne olduğu belli olmayan botoks ilaçlarıyla yapılan uygulamalar. Ve sadece diğerlerinden daha ucuz diye bunu yaptıran kadınlar… Siz siz olun, güvendiğiniz bir doktorun onayını almadan hiçbir güzellik ürününü kullanmayın, kullandırmayın!
M.Özaytekin

Bunu okuyanlar şunları da okudu: