Soru:

Fissür nedir?

Cevap:

Dr. Fikret Tamrgan:
Anal fissür; anüs çıkışındaki cildin genellikle arka kenardan çatlaması veya yırtılmasıdır. İlk 1 aylık dönemdeki yırtıklara akut anal fissür, daha uzun süreli ve meme yapmış yırtıklara da kronik anal fissür denir.

Fissür kimlerde sık görülür?
Dr. Fikret Tamrgan:
Fissür tüm yaşlarda ortaya çıkabilir. Genelde makat çevresindeki kasın gereğinden fazla kasılması anal fissür oluşmasındaki ana sebeptir. Sert dışkısı, kabızlığı veya ishali olanlarda, crohn (bağırsak iltihabı), tüberküloz (verem), sitiliz (frengi), AİDS, cinsel yolla geçen hastalıklarda ve lösemi gibi bazı hastalıklarda görülebilir.

Nasıl teşhis edilir?
Dr. Fikret Tanırgan:
Anal fissür, yüzüstü yatan hastanın kalçalarının iki yana açılmasıyla rahatlıkla fizik muayene sırasında görülür.

Peki tedavisi zor mu?
Dr. Fikret Tanırgan:
Tedavide öncelikle diyetin düzenlenmesi, kabızlık ve ishalden korunma, sıcak oturma banyoları, ağrı kesici pomatlar önerilir. Kasılı olan kasın direncini düşürmek için özel pomatlar, enjeksiyonlar (botoks) ve ameliyat önerilir. Bu hastalığın ameliyatları lokal (bölgesel) veya genel anesteziyle poliklinik şartlarında olabilir. Yüzde 98-100 iyileşme oranları vardır. Hasta birkaç gün içinde günlük yaşantısına döner. Kanama ve dışkı kaçırma gibi beklenmeyen sonuçlar bu ameliyat sonrası hemen hemen hiç görülmez.

Hastalıktan korunmak için alınabilecek önlemler neler?
Dr. Fikret Tanırgan:
1- Kabızlıktan şiddetle sakının. Gün boyu her fırsatta erik, kayısı yiyin. Su içmeye devam edin.
2- Tuvalet ihtiyacını ve saatini sakın ertelemeyin. Tuvalette 5 dakikadan fazla oturmayın. Tamamen boşalmak için kendinizi zorlamayın.
3- Uzun süre ayakta veya hareketsiz oturarak durmayın.
4- Tahriş yapabileceğinden, taharetlenirken sabun veya şampuan kullanmayın. Kurulanırken sert kağıt veya bez yerine yumuşak tuvalet kağıdını tercih edin.
5- Bol sebze ve meyve tüketin.
6- Kepekli ekmeği tercih edin.
7- Gün boyu tuvalet temizliğinize özen gösterin. En ufak anal kaşıntı ve kirlenme şüphesinde bol ılık suyla yeniden taharetlenin, hatta ılık suya oturun. Günde bir veya iki kez tuvalete çıkın, ikiden fazla tuvalete -çıkıyorsanız ishal veya bağırsak enfeksiyonunuz var demektir. İshalin hemoroid ve fissürleri tetikleyeceğini ve tahriş edeceğini unutmayın.
8- Sigara, alkol, çay, kola, aşırı baharat, aşırı kuru gıda, aşırı yorgunluk ve aşın uykusuzluktan kaçının.
9- Şişmanlık ve hareketsizlikten sakının.

Sporun olumsuz etkisi var mı?
Dr. Fikret Tanırgan:
Ata binmek, bisiklet sürmek gibi oturarak yapılan bazı sporlar hemoroide sebep olabilir. Ayrıca uzun süreli kişiyi çok yoran sporun da hemoroid üzerinde negatif etkisi olduğu bildiriliyor.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: