40 YAŞINDA DA GÜZEL OLMANIN SIRLARI

40’lı yaşlarda da Hollywood yıldızları gibi dinç, sağlıklı ve formda bir vücuda; mutlu ve huzurlu bir hayata sahip olmak imkansız değil! Elle dergisi bu ayki sayısında okuyucularıyla; formda, sağlıklı ve neşeli 40’lı yaşlar için uygulaması kolay kuralları paylaştı.

Sandra Bullock

Sandra Bullock

40’lı yaşlar artık orta yaş olarak bile kabul edilmiyor. Hollywood yıldızlarını örnek alan kadınlar, 40’lı yaşlarında da aynı onlar gibi sağlıklı bir cilde, formda bir vücuda sahip olmak, kendinden emin ve mutlu bir şekilde yaşamak istiyorlar.

Jennifer Aniston, Sandra Bullock, Courtney Cox ve Halle Berry gibi yıldızlar bu trendin tüm dünyada yayılmasını sağladı. Onları kendilerine örnek alan kadınlar, 40’larmda, hatta daha da ilerleyen yaşlarda formda ve sağlıklı olmak istiyor. Aslında bu istekleri gerçeğe dönüştürmek bazı basit kuralları uygulayarak mümkün. Elle dergisi, 40’lı yaşlarda kadınlar için hayatın henüz yeni yeni başladığını hatırlattığı makalede, kadınlara 40’ından sonra mutlu, formda ve sağlıklı olmanın sırlarını verdi…

GENÇ KALMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

MUTLU OLUN
Mutluluk, dünyanın en iyi yaşlanma karşıtı tedavisidir. New York Times’ın en çok satan kitaplar listesinde yer alan ‘Mutluluk Projesi’nin yazarı Gretchen Rubin’in, “Kendinizi neyin mutlu ettiğini bulun. Ve bu her neyse her gün yapın. Siz mutlu oldukça, çevrenize de mutluluk vereceksiniz” diyor.

BOL BOL GÜLÜN
Araştırmacılar, gülmenin ve iyimserliğin, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylüyor. Pozitif düşünmek, sağlılığı tehlikede olan insanları olumlu yönde etkiliyor.

STRESTEN UZAK DURUN
Hayatınızdaki stres faktörlerini mümkün olduğunca azaltmaya ya da yok etmeye çalışın. Yok edemediğiniz stres için etkili yöntemler bulun. Egzersiz yapmak, stresi azaltmanın en etkili tekniklerinden biridir. Değiştiremeyeceğiniz şeyler için kafa yormayın.

ARKADAŞ EDİNİN
Kimi zaman sizi deliye çevirseler de, arkadaşlarınız sizi hayatta tutar. Onların da mükemmel olmadığını hatırlayın ve onları asla hayatınızdan uzaklaştırmayın. Yapılan çalışmalara göre, arkadaş grubu geniş kişiler, az arkadaşı olanlardan yüzde 22 daha uzun yaşıyor,

HARAKETLİ OLUN
Hiçbir şey inşam, cansız bir zekadan daha çok yaşlandıramaz. Yaşlandıkça kendimizi, öğrenmeye ve yeni şeyler denemeye daha çok adarız. Yeni bir spora başlayabilir, yeni bir bilgisayar programı öğrenebilir ya da yemek becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

SPOR YAPIN
Aktif olmak, diğer tüm faydalarının yanı sıra kas kitlesini korur, metabolizmayı canlandırır, kalbin ve akciğerlerin kalitesinin korunmasını sağlar. Yeni bir araştırma; özellikle koşmanın, uzun ve sağlıklı bir hayat için önemli olduğunu kanıtlamıştır.

BOL SU İÇİN
Ortalama insan vücudu yüzde 70 sudan oluşur. Bu suyun çoğu kaslarda, beyinde ve akciğerlerdedir. Yaşlandıkça vücudumuz su kaybeder. Su, hücrelere oksijen taşıma işlevini gerçekleştirir, toksinlerin atılmasına yardım eder. Yeterli miktarda su içmek, gençlik parıltınızı korumanıza yardım eder.

MASAJ YAPTIRIN
Düzenli masaj, vücudunuza ve yüzünüze iyi gelir. Kas dokularını masaj hareketleriyle uyarmak, daha iyi bir kan dolaşımı sağlar. Kan dolaşımı, besinleri cilt hücrelerine iletir ve cilt hücrelerinin devrini düzenler.

GİYSİLERİ DEĞİŞTİRİN
Kırklı yaşlar, hayatınızın geri kalan boyunca tarzınızı yansıtacak görünüşü keşfedeceğiniz zamandır.

MEDİTASYON YAPIN
Meditasyon ve beyninizi rahatlatacak diğer etkinlikler, biyolojik saatin ilerlemesini yavaşlatmaya yardım eder. Böylece hem hastalıklara karşı daha dayanıklı olursunuz hem de yaşlanmanın görünür etkilerini değiştirebilirsiniz.

GIDALARDAN DA YARDIM ALIN

Araştırmalar, bazı gıdaların yaşlanmayı önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor.
Avokado: Parlak bir cilt ve hacimli saçlar için gerekli olan E vitamini bakımından zengindir. Cildinizdeki kırışıklıkları yok etmeye de yardım eder.
Çilek: C vitamini açısından zengindir. Kan akışının düzenlenmesinde etkilidir.
Sarımsak: Hücre dejenerasyonunu önlemeye katkıda bulunur ve kan basıncını düzenler.
Zencefil: Sağlıklı sindirimi güçlendirir.
Tahıllar: Felce, kolon kanserine, yüksek kan basıncına ve diş eti çekilmesine karşı koruyucudur. Şeker hastalığını engeller. Kalbi korur.
Yoğurt: Potasyum, kalsiyum, protein ve B vitamini bakımından zengindir. Vücudun mineral emmesine de yardımcı olur.

CİLDİNİZE İYİ BAKIN, BAKIMSIZ BIRAKMAYIN

Kırışıklıkları yumuşatıp yok edin: Cilt bakımı programınıza yumuşatıcı bir tonik eklemek, cildinizi daha da yumuşatmanızı sağlar.
Nemlendirin: Gündüzleri kullandığınız nemlendirici, cildi dış yaşlılık faktörlerinden korur. Geceleri yoğun nemlendirmek, kırışıklıkları ve çizgileri çok ilerlemeden durdurur.
Temizliğe dikkat edin: Temiz tutmak cildinizin genç kalmasını sağlar. Asla makyajlı yatmayın.
Nefes alın, evinizi güzel kokularla donatın: Güzel kokular; yaşlanmayla ortaya çıkan bunama, uykusuzluk ve uyku bozukluğu gibi hastalıklara karşı koruyucu görevi görür.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, güzel koku yaşlanmaya da neden olan serbest radikallerin yok edilmesini sağlıyor.

Arometarapi uygulamaları, Amerika’da ve Avrupa’nın birçok yerinde yaşlanma karşıtı savaşta etkin olarak kullanılıyor. Asya orkidesi gibi güzel kokular, sağlığınızı korumanızda da etkilidir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: