Soru:

Göbeğimde tüyler var
Göbeğimde tüyler oluştu. Kadın doğum doktoruna gittim. Hormon tahlilleri yaptırdı, normal çıktı. Benim adet düzensizliğim yok. Doktor ultrasonla mesane ve yumurtalıklarıma baktı. Onun sonuçlarını size yolluyorum. Gittiğim doktor önemli bir şey olmadığını söyledi ama sizce bir doktora daha gitmeli miyim acaba? Kimse ilaç vermedi, büyüme olmaz değil mi? Teşekkürler.

Cevap:

Kadınlarda tüylenmenin birçok nedeni vardır. Önce ırkın burada önemi var. Bazı ırklarda ve ailelerde kadınlar normalden daha tüylü olabilir. Burada bir hastalık söz konusu değildir. Tüylerde artış yapan hastalıklardan en sık rastlanılan, yumurtalıkların hormon yapımındaki bozukluk sonucu erkeklik hormonu etkisi yapan maddeleri üretmesi (Polikistik over’de olduğu gibi). Yumurtalıkların hormon salgılayan tümörleri vardır.

Bunlardan erkeklik hormonu salgılayanlar, böbrek üstü bezinin fonksiyon bozuklukları ve bazı böbrek üstü bezi tümörlerinde de, vücutta tüylenme artar (Aslında Burada bahsedilen meme ucu çevresinde ve göbek etrafında görülen 3-5 tüy değildir. Daha ciddi bir tüylenme söz konusudur. Sizde anlaşıldığı kadarıyla önemli bir sorun yok. Pek çok kadın istemediği tüylerden epilasyon ile kurtuluyor. Sizde de bir hastalık olmadığına göre aynı yolu izleyebilirsiniz.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: