Çocuklarda ortaya çıkan göz tembelliği artık televizyon sayesinde tedavi edilebiliyor. Dünya Göz Hastaneler Grubu’ndan Op. Dr. Mürüvvet Tüzünalp merak edilenleri anlattı.

Göz tembelliği doğuştan olabilir. Travmaya, doğuştan görülebilen göz hastalıklarına bağlı ya da genetik olarak da gelişebilir. Ailesinde göz tembelliği, şaşılık olan çocukların erken yaşta göz muayenesinden geçirilmesi şarttır. Göz tembelliğinin oluşumunun en önemli nedeni şaşılıktır.

Göz tembelliğinin belirtileri neler?

Göz tembelliği olan çocuğun derinlik hissi azalır. Tanı için göz doktorunun muayenesi şarttır. Göz tembelliğinin tedavisinin 8 yaşına kadar yapılması gereklidir.

Göz tembelliği nasıl tedavi edilir?

Dünyada en yaygını kapatma tedavisidir. Çocuğun tembel olan gözü açıkta kalır, görmesi iyi olan göz kapatılır. Bu tedavi çocuğun yaşına, görme keskinliğindeki azalmaya ve tedavinin başlama yaşına göre değişir.

Göz tembelliğinde televizyonun yeri

Kapama tedavisi sırasında, belli bir süre de olsa çocuğun resim çizme, boyama gibi yakın çalışma yapması istenir. Bunun yanında çocuğun sınırsız televizyon izlemesi de tavsiye edilir. Çocuğun ilk 3 yaşta televizyon izlemesi önerilmez. Ama bu dönemde çocuğun televizyon seyretmesi gözde var olan bozukluktan ortaya çıkarır. Aileler, çocuklarına 3-6 yaş arasında günde 1 saat, 6 yaş sonrasında günde 2 saat televizyon izletmeli. Ancak göz tembelliğinde uygulanan kapama tedavisinde çocuklar sınırsız televizyon seyretmeli. Çünkü televizyonun uyaranları çok yüksek, çocuk daha rahat takip ediyor.

Yaşı kadar kontrol

Tedaviye tembellik sona erinceye yani iki göz arasındaki gönne farklılığı azalıncaya kadar devam edilir. 6 yaşa kadar tespit edilip tedavi edilirse başanh sonuçlar alınır. Günümüzde geç tespit edilen hastalarda da basan yakalanıyor. Göz tembelliği takibinde çocuğun yaşı ne ise o rakamın haftası kadar kontrole gelmelidir. Örneğin, eğer çocuğunuz 7 yaşında ve göz tembelliği varsa 7 haftada bir çocuk hekime götürülmeli.

En çok yorum alan sayfalar: