Greenlight-Prostat tedavisinde devrim başlığı ile Doç.Dr. Ömer ÖGE’nin Posta gazetesine yapmış olduğu röportajı yayınlıyoruz. Sayın Öge bu yazısında özellikle ileri yaş erkekleri ilgilendiren bir konuya değiniyor: Prostat.

Bu organ gençlikte üreme için gerekli olan ancak yaş ilerledikçe başımıza dert açan bir organımız. İdrar kesesinin çıkışında yerleşmiş olan prostatın içerisinden idrar kanalı geçer. İşte bu yakın komşuluk nedeniyle prostat büyüdüğünde idrar kanalını sıkıştırması nedeniyle bir erkeğin idrar yapması zorlaşır ve bazen tamamen durabilir. Bu nedenle prostat hastalıklarının en önemli bulgusu idrar yapmada zorluk ve sık idrara çıkma ihtiyacıdır.

Soru: Peki, nedir prostat hastalıkları? Gerçekten “erkeklerin kabusu” yakıştırmalarını hak eder mi?

Cevap: 10 yıl önce evet ama günümüzde değil. Çünkü bu zaman zarfında prostat hastalıklarının tanı ve tedavisinde çok önemli gelişmeler elde edildi. O zaman boşu boşuna korkulu rüyalar görmek yerine modern tıbbın erkeklere sunduğu bu olanakları kullanmak yerinde bir seçim olacaktır. Teknolojinin nimetlerinden yararlanan doktorlar olarak artık bir günü geçmeyen hastanede kalış süreleriyle kansız prostat ameliyatları gerçekleştirebilmekteyiz.

Prostat büyümesi

Prostat Büyümesi

Prostat Büyümesi

Prostat büyümesi bir erkeği bekleyen sağlık sorunlarının en tepesinde yer alır. Öyle ki 50-60 yaş arası erkeklerin yarısında prostat bezi büyüyecektir ve 80’li yaş grubundaki erkeklerin yüzde 80’i prostat nedeniyle idrarla ilgili problemler yaşayacaktır. Bu hastaların birçoğu ameliyat olmak durumunda kalacaktır. Yani yaşlanan erkeği bekleyen en önemli sorunlardan birisidir prostat büyümesi. Prostat büyümesi yaşlanmanın doğal bir sonucudur. Saçların beyazlaması ya da gözlük takmak gibi. Prostat büyümesi önlenemez ancak tedavi edilebilir bir durumdur.

Prostat büyümesinin belirtileri
Yazının girişinde bahsettiğim gibi prostat büyümesinin en önemli belirtisi idrar yapma üzerinde olur. En önemli bulgular sık idrara çıkma, idrarı rahat ve tam boşaltamama, geceleri idrar için uyanma ve idrar yaparken sancı ve yanmalardır. Az veya çok miktarda idrar kaçırma sıklıkla hastaları rahatsız eder. Yani kişinin yaşam kalitesini bozarak bir nevi tuvalet hapsine neden olur. İleri vakalar ancak damla damla idrar yapabilir ve sonrada tamamen tıkanırlar.

İlaç tedavisi
İlaç tedavisinin fayda sağlamadığı hastalarda tek seçenek cerrahi ameliyattır. Açık ameliyat ya devasal büyüklükteki prostatları ortadan kaldırmak için ya da kapalı ameliyatı gerçekleştirecek deneyim ve donanımdan yoksun merkezler tarafından uygulanmaktadır.

Kapalı ameliyatlara gelince
İdrar kanalından girilerek prostata ulaşılan ve prostatın ortadan kaldırıldığı ameliyatlardır. Günümüzde kapalı prostat ameliyatlarının gelip dayandığı en son nokta “Greenlight” yöntemidir. Greenlight, lazer yöntemiyle prostatın buharlaştırılması, kolay prostat ameliyatı olarak bilinmektedir. Prostat ameliyatları arasında en az risk taşıyan ve en güvenli yöntemdir. Greenlight operasyonu bir lazer tedavisidir ve çok yüksek güçlü lazer kullanılarak prostat dokuları derhal buharlaştırılıp yok edilir. İşlem sadece buharlaştırılarak ortadan kaldırılmak istenen bölgeyle sınırlıdır. Bu nedenle diğer prostat ameliyatlarında görülen yan etkiler görülmez.

■ Kansız bir ameliyattır. Kalp ve damar hastalığı nedeniyle kan sulandırıcı ilaç alan hastalarda bile rahatlıkla uygulanabilir.
■ Ağrısızdır. Greenlight prostat ameliyatından sonra hastalar ağrı hissetmezler.
■ Aynı gün sonda çekilir ve aynı gün taburcu olma imkanı verir.
■ Riskli ve çok yaşlı hastalarda lokal anesteziyle yapılabilir.
■ Risk ve komplikasyonlar çok azdır. Kanama, erkeklik kaybı, idrar kaçırma gibi istenmeyen etkiler çok nadirdir.

Greenlight erkekler için son yıllardaki en önemli keşiflerden biridir. Bu yöntemle prostat, konforlu, risk olmadan ve ağrısız bir şekilde tedavi edilmektedir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: