Kış aylarıyla beraber artan gribe karşı nasıl korunmamız gerektiğini uzmanlar 9 maddede açıkladı. Uzmanlar, gribe karsı yapmamız gerekenleri şöyle sıraladı:

■ İnzivaya çekilin, bir başka deyişle insanlardan mümkün olduğunca uzak durun. Özellikle de çocuklardan uzak kalmaya çalışın. Çünkü soğuk algınlığı virüsünü taşıyanlar genelde çocuklardır.
■ Ellerinizi sık sık yıkayın ve yüzünüze dokunmaktan kaçının. Çünkü birçok virüs burun yoluyla vücuda girer.
■ Uzun ve derin uyuyun. Çünkü gecede 7 saatten az uyuyan kişilerin diğerlerine göre soğuk algınlığına yakalanma riski 3 kat daha fazladır.
■ Egzersiz yapın. Günde 30 ila 60 dakika arası yapılan egzersiz hastalıktan korunmaya yardımcı olur.
■ Soğuk havadan korkmayın. Kişiler kışın daha çok hasta olur. Fakat buna soğuk hava değil, kapalı ortamda diğer kişilerle fazla iç içe kalmak yol açar.
■ Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye çalışmayın. Çünkü soğuk algınlığının belirtilerine virüs değil, bağışıklık sistemimizin virüslere verdiği cevap neden olur. Bu yüzden bu sistemi güçlendirmemiz, semptomların da güç kazanması demektir.
■ Doktorunuzdan antibiyotik istemeyin. Antibiyotikler bakterileri öldürürler, virüsleri değil.
■ Stresli olmaktan kaçının.
■ Hastayken burnunuzu çok sert temizlemeyin. Bu, burun salgılarının sinüslere gitmesine neden olarak ikinci bir enfeksiyona yol açabilir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: