Diyet Yapıp Kilo Veremiyorsanız

‘Diyet yapmama rağmen bir türlü kilo veremiyorum’ ya da ‘Yediklerime dikkat ediyorum ama yine de şişmanlıyorum’ diyorsanız tiroid hormonlarınıza baktırmanızda yarar var. Çünkü tiroid bezinin az çalışması şişmanlığa yol açıyor!

Guatrın oluşması engellenebilir mi?

Guatrda ailevi hastalıklar çok önemli. Özellikle ailesinde tiroid kanserleri olanlann rutin kontroller yaptırmasında fayda var. Bunun dışında tiroid hastalığı nedeniyle tedavi olanlar, cerrahi işlem yapılanlar, başka bir nedenle
boyun bölgesine radyoterapi tedavisi uygulananların dikkatli olması gerekiyor. Aynca kadınlar guatr açısından daha çok risk altında. Bunda cinsiyetle ilgili bazı hormonlar etkili, ileri yaşta tiroid hastalığı daha maskeli olduğu için 60 yaşın üstündekilerin bu-hastalığa karşı daha dikkatli olması lazım. Çünkü bu yaşlarda çarpıntı, ritim bozukluğu gibi nedenlerle kişi kalp hastası olduğunu sanır. Bir de yeni doğum yapmış kadınlann dikkatli olması lazım.

Neden doğum yapanlar daha dikkatli olmalı?

Çünkü bağışıklık sistemiyle ilgili tiroid bezi hastalıkları gebelikte bir susma dönemi geçirir, doğumun hemen arkasından da alevlenir. Yine doğum sonrasında geçici trioid hastalıkları ortaya çıkabilir. Her ne kadar bir
süre sonra bu hastalıklar kendi kendine geçse de, kadınlara bu dönemde depresyon gibi yanlış teşhis bir konabilir. Çoğunlukla şikayetler, yorgunluğa, gece bebek yüzünden uyanmalara, strese yorulur. Ve kişi boşu boşuna yanlış tedaviler alır.

Guatr şişmanlığa sebep olabilir mi?

Şişmanlıkta eğer yeme alışkanlıklarıyla ilgili bir sorun tespit edilmemişse altta bir hastalık aranmalı. Tiroid bezinin az çalışması veya böbrek üstü bezinin fazla çalışması gibi bazı hormonal hastalıklar şişmanlığa neden olabilir. Bu nedenle diyet reçeteleri uygulanmadan önce mutlaka kişinin tiroid fonksiyorılannın gözden geçirilmesi lazım. Önce bu sorunu çözerseniz daha kolay kilo verirsiniz. Bu nedenle T3, T4 ve TSH testleri nedensiz kilo alan hastalara mutlaka yapılmalı. Aslında sadece tiroid değil tüm hormon hastalıkları şişmanlık tedavisinden önce incelenmeli.

Hastalık nasıl teşhis ediliyor?

Tiroid bezinin büyüyüp büyümediğini belirlemek için doktor önce hastayı elle muayene eder. Sonra bir kan örneği alarak TSH testi ve gerekirse T3 ve T4 hormon analizleri ister. Bunlar da yeterli değilse ultrasonograf ik ve radyonüklid yöntemlerle (sintigrafi) görüntülemelerini ister.

Guatr nasıl tedavi ediliyor?

Hastalığa göre değişiyor, ancak üç tane tedavi yolu var: ilaç, radyoaktif iyot ve cerrahi. Tedavi şeklinin mutlaka hastayla konuşarak belirlenmesi lazım. Çünkü yaşam biçimine göre hastanın tercihi çok önemli. İlaç tedavilerinin genellikle 1-1.5 yıllık bir süresi var. Hipotiroidinin tedavisi daha basit: Eksik olan hormon ne kadarsa bu tespit edilip dışandan verilir. Ancak sorun devam ederse ömür boyu ilaç tedavisi uygulanır.

İyotlu tuzu kesmeyin miktarını azaltın

Ciddi tiroid hastalığı olanlarda, nodul nedeniyle hipertiroidi riski taşıyan kişilerde bile iyotlu tuzu kesmeye gerek yok, tuz kısıtlaması yeterli, lyotsuz tuz tavsiyesi çok riskli. Çünkü 20 yaşın altındakilerde iyotlu tuz kullanılsın ki, gelecek nesiller guatrsız olsun. Ama ‘lyotsuz tuz tüketin’ dendiği zaman bütün ev halkı iyotsuz tuz tüketmek
zorunda kalıyor, bu da iyi bir şey değil. Tuz dışında iyot kaynağı yok bizde. İyotlu tuz bütün toplum için önemli.

Tiroidi az çalışan hâmile kalabilir mi?

Hipotiroidi hastası (tiroid bezi az çalışan) asla normalleşmeden gebe kalmamalı. Kazara kalmışsa hemen hekime başvurmalı. Derhal tiroid hormonları normalleşmen. Yoksa bebekte gelişme bozuklukları olabilir. Kazara gebe kalmış, doktora gitmemiş bile olsa, bebeği doğar doğmaz tedavi edilmeli. Tedavi sayesinde en azından gelişme
bozuklukları bir miktar düzeltilebilir.

10 soruda guatr testi

Aşağıdaki sorulardan en az 4 ve üstüne evet diyorsanız guatr hastalığı riski taşıyor olabilirsiniz.

1. Kalp atımlarınızın çok yüksek veya çok düşük olduğunu saptadınız mı? (60 altı veya 100 üstü)
2. Boynunuzda sıkışma ve gerilme hissi var mı?
3. Terleme ve saç dökülmesini sıklıkla yaşıyor musunuz?
4. Son zamanlarda aniden aşırı kilo aldınız mı ya da verdiniz mi?
5. Cildinizde dökülme, kuruma veya mat bir görünüm var mı?
6. Ani sinir atakları veya gün içinde uyuklama yaşıyor musunuz?
7. Bacaklarınızda daima şişlik oluyor mu?
8. Soğuğa veya sıcağa karşı tahammülsüzlüğünüz son zamanlarda arttı mı?
9. Kabızlık, ishal veya karında ağrı atakları yaşıyor musunuz?
10. Unutkanlık yaşıyor musunuz? Ya da kendinizi depresyona meyilli hissediyor musunuz?

Bu nedenle yukarıda testteki bulguların en az 4 tanesi size uyuyor ise mutlaka bu konuda uzman bir doktora başvurulmalısınız.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: