Gebelikte sigara bebeği öldürüyor

Uzmanlar, gebelik döneminde sigara tüketiminin anne adayı ve bebeğin sağlığına ciddi zarar verdiğine işaret etti…

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yeni Doğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilgün Kültürsay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tütün ve tütün mamullerinin kullanımın başta kanser olmak üzere birçok hastalığa yakalanmada önemli bir risk faktörü olduğunu söyledi.

Yeni açıklanan Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması (TNSA) 2008 sonuçlarına göre, “Türkiye’de 15-49 yaş grubu 100 kadının 22’sinin sigara içtiğini” belirten Kültürsay, “Üstelik ortalama günde 11 sigara içmektedirler. Bundan daha kötüsü 100 gebenin 10’u ve emziren 100 kadının 17’si de sigara içmektedir” dedi.

Gebelikte sigara içmek erken doğum ve zeka sorununa yol açıyor!

Kültürsay, gebeliğin ilk aylarında sigara tüketiminin düşüğe neden olabildiğini belirterek, “Bebekte kalp nomalisi, yarık damak-yarık dudak nedeni olabilir. Hamileliği boyunca sigara içen gebelerde anne karnında bebeğin ölüm riski çok yükselir.

Erken doğum, küçük yetersiz beslenmiş bebek doğumu, ileride ciddi zeka ve davranış sorunları, öğrenme güçlüğü riskleri çok artar. Beşik ölümü riski 3 kat artar” diye konuştu.

Gebelikte sigara içilmesinin, düşük doğum kilolu bebeklerin yüzde 20-30’undan ve prematüre doğumların yüzde 14’ünden ve hatta tüm bebek ölümlerinin yüzde 10’undan sorumlu tutulduğunu dile getiren Kültürsay, gebelerin değil sigara içmek sigara içilen ortamlarda bile bulunmamaları gerektiğini bildirdi.

Kültürsay, sigara bağımlılarının 15. haftaya kadar sigara kullanmamalarının bebeğin zarar görme riskini az da olsa düşürebildiğini vurgulayarak, doğumdan sonra da kesinlikle bebeğin bulunduğu ortamda sigara içilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: