Hemoroid (Basur)

Halk arasında basur olarak bilinir. Uzun süre oturmaktan, fazla acı yemekten, kabızlıktan ve yoğun stresten oluşan bir cins varis plağıdır. Beslenme ve sağlık önlemleriyle denetim altında tutulabilen, ama çoğu kez cerrahi çözüm gerektiren yaygın bir hastalıktır. Basur, anüs (makat) bölgesindeki toplardamarların varis gibi genişlemesidir. Aloe vera, rutin biyooflavonidi ve bazı ayurveda tabletleri genel varis eğilimini azaltır. Kuşburnu ve kök zerdeçaldan karışım çay yapıp içmek çok faydalıdır. Kara halle bitkisinin çekirdekleri, teflon tavada çok az miktarda sıvı yağla sürekli karıştırıp kavrulur. Yemeklerden sonra günde 2-3 kez, 1 adet kavrulmuş kara halle çekirdeği çiğneyip yutmak basura çok faydalıdır. Tüm acı baharatların hemoroit üzerinde olumsuz etkisi vardır. Nane, safran, dereotu, biberiye, kişniş, tarçın, kakule ve gülsuyunun hemoroiti önleyici etkisi vardır.

Hemoroid (Basur)’a yönelik Pratik Bitkisel Formüller & Hemoroid Rahatsızlığında Kullanabileceğiniz Taş

• 4 bardak soğuk suya, 4 tatlı kaşığı ufalanmış çoban çantası konulur. 8 saat bekletilen karışım 1 günde tüketilmelidir. Çobançantası kaynatılır, bu su ile basur yıkanır.
• 1 bardak kaynar suya, 10 gram siyah üzüm yaprağı konur. 10 dakika bekletilip, günde 2 bardak içilir.
• Saf zeytinyağı ısıtılır. Sabahları aç karnına 50 gram içilir. Birkaç gün devam edilir.
• 1 bardak kaynar suya, 1 tutam ince kıyılmış maydanoz konur. 5-10 dakika kaynatılıp, 20 dakika bekletilir. Hasta kısımlar pamukla bolca ıslatılır.
• 1 bardak kaynar suya, 4 gram rezene tohumu konur. 10 dakika bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.
• Kuşburnu kaynatılıp, lapa yapılır. Ilıklaştığında bir avuç dolusu alınıp, makat bölgesine yerleştirilir. Bu
şekilde 15-20 dakika beklenir. Daha sonra makat ılık suyla durulanır.
• Kırmızı pancar ezilir, lapa haline getirilir. Basur memelerinin üzerine konulur.
• Rendelenmiş patates, lapa halinde basurun üzerine konulur. Bu işleme günde 2-3 kez tekrarlanır.
• Keçiboynuzu devamlı yendiğinde basura iyi gelir.
• Sarımsak üzüm çekirdeğiyle beraber ezilip, lapa halinde makata konulur.
• Marul tohumu toz haline getirilip, günde 5 gram içilir.

Hemoroid (Basur) Rahatsızlığında Kullanaileceğiniz Taş

Zümrüt: Göz alıcı güzellikte bir yeşil renge sahip olan zümrüt, en kıymetli taşlardan biridir. Bazı İslam ülkelerinde zümrüdün var olan koruyucu tılsım gücünün bazı ayetler okunarak daha da güçlendirildiğine de rastlanmıştır. Beril mineralinin çok hoş renkli alt türüdür. Diğer ünlü alt türleri su mavisi rengindeki akuamarin, sarı renkli heliodor ve pembe renkli morganit taşıdır.

Kuru ve yumuşak kumaşla temizlenmelidir, parlaklığını ve berraklığını artırmak için de sıklıkla aydınlık ortamda tutulmalıdır. Zümrüt taşının pek çok faydasının yanı sıra kanlı basur, kanlı ve sancılı ishale iyi geldiği bilinir.

Hemoroid için Şifalı Tarif

Papatya

Yapılışı: 2 su bardağı kaynayan suya, 4 adet papatya atılıp 5 dakika çok kısık ateşte kaynatılır. 2 dakika demlenip, süzülerek içilir.
Faydaları: Çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulur. Sabahlan aç karnına bir bardak içilebilir. İdrar çoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sahiptir. Basur memelerinde ağrı kesici, tedavi edici etkiye sahiptir.

Yer Elması Bastısı

Malzemeler: 1 kilogram yer elması, 4 adet sivri biber, 3 adet domates, 500 gram kuşbaşı doğranmış keçi eti, 2 adet soğan, 8 diş sarımsak, 4 dal taze kekik, Tuz, karabiber, 2 adet defne yaprağı, 4 yemek kaşığı zeytinyağı.
Yapılışı: Zeytinyağında soğan sarımsak sote yapıldıktan sonra, kuşbaşı şeklinde doğranmış keçi etleri ilave edilir. Suyunu çekene kadar pişirilen etlerin içine 2 adet domates rendesi ve 1,5 su bardağı et suyu ilave edilir. Yarı pişme kıvamına gelinceye kadar pişirilir. Ayrı bir tencerede yer elması, biberler, domatesler, parmak büyüklüğünde doğrandıktan sonra tencerenin ortası boş kalacak şekilde dizilir ve ortasına yarı pişmiş etimiz konulup tuzu, baharatı ve suyu ayarlanır. 18-20 dakika kısık ateşte pişirilen yemek, şekli bozulmadan ters çevrilerek servise sunulur.
Faydaları: Vücut direncini ve cinsel gücü arttırır. İçerdiği besin değerleri ile kansızlığa iyi gelir. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Basur şikâyetlerini azal güzelleştirir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: