Soru 1:

30 yaşındayım. Adetlerim düzenli, herhangi bir problemim yok. Ancak ne zaman eşimle cinsel ilişkiye girsem benden adet dönemimdeymişim gibi kan geliyor. Bu durum beni korkutuyor. Bu kötü bir hastalığa mı işaret acaba?

Cevap 1:

Vajina, rahim ağzı ve rahim hastalıklarının bir kısmında (belki de daha tehlikeli olanlarında) bu tip şikayetlere daha sık rastlanmaktadır. Özellikle ülkemizde genç yaşlarda rahim ağzı kanserini çok sayıda görüyoruz. Mutlaka sizde de böyle birşey vardır demek istemiyorum. Mesela rahim ağzı kanserinin ilerlemiş dönemlerinde ortaya çıkan bir belirti, ilişki sonrası kanamadır. Bence gecikmeden bir kadın doğum uzmanına gidip muayene olmalısınız ve smear testi denen akıntı tahlilinin yapılmasında yarar var.

Soru 2:

Ben eşimle ilişkiye giriyorum ve ilişkiden sonra eşimin vajinasmdan 4-5 damla kan geliyor. Eşim bunu sorun etti. Sizce bir sorunu var mıdır?

Cevap 2:

Sizce bir sorun yok mu? Vajina ve rahim ağzındaki yaralar polipler veya daha önemli olan hastalıklarda (Rahim ağzı kanseri gibi) hastaların ilk şikayetlerinden biridir; ilişki sonrası kanama… Bence eşinizin mutlaka muayene olması ve kanamanın neden olduğu araştırılması gerekiyor. Umarım önemli bir şey değildir.

Soru 3:

Her ilişkiden sonra kan geliyor
Kız arkadaşımla ilişkiye girdik, kızlık zarı yırtıldı, kan geldi. Her ilişkiden sonra kızdan kan geliyor, acı çekiyor. Bir de hiç korunmadık, hamile kalma ihtimali var mı?

Cevap 3:

Değerli okurum, kız kasıyor kendini. Bir parça da doku sıkılığı olsa gerek. Sen de bu konuda anladığım kadarıyla acelecisin. Dikkat edin. Gerekirse bir uzmandan bilgi alın. Kızın cinselliği sağlam yere otursun. Acı korkusuyla geleceğini korkutmasın. Bu acıyı da önlüyoruz.

Soru 4:

Her ilişkide eşimden kan geliyor, ne yapacağız?
Ben eşimle korunmasız ilişkiye giriyorum ve ilişkiden sonra eşimin vajinasından 4-5 damla kan geliyor. Sizce bunda bir sorunu var mıdır?

Cevap 4:

İlşki sonrası kanama olması basit enfeksiyonlardan veya basit zedelenmelerden olabileceği gibi çok ciddi rahim ağzı ve rahim hastalıklarından da olabilir. Onun için bir kadın doğum hekimine en kısa zamanda gidip muayene olun.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: