Soru:

Histeroskopi nedir, ne işe yarıyor?

Cevap:

Prof. Dr. Semra Kahraman:
Histeroskopi, rahim içinin gözle görülerek incelenmesini sağlayan bir tür operasyondur. Anestezi eşliğinde veya lokal anesteziyle muayenehane şartlarında yapılabiliyor. Fakat büyük bir polip veya miyom varlığında ameliyathane şartları gerekebilir. Rahim içine sıvı verilmesi, ultrason, rahim filmi gibi yöntemlerle rahim içinde bir problem tespit edildiğinde ya da şüphede kalındığında, mutlaka tüp bebek tedavisi öncesi histeroskopi ile rahim içi görülmeli.

Avantajları neler?
Prof. Dr. Semra Kahraman:
Özellikle rahim içi yapışıklıkların, poliplerin veya rahim içi kaynaklı miyomlarm teşhis ve tedavisinde tek yöntem histeroskopidir. Histeroskopide ucunda optik bir cihaz olan ince bir aletle rahim ağzından geçilerek rahim içi görüntülenir. Bu sırada tespit edilen problemli yapılar ortadan kaldırılabilir. Genellikle işlemden 2-4 saat sonra hasta klinikten ayrılıp evine dönebilir. Bu işlem için de en uygun zaman adet bittikten sonraki 1 haftalık dönemdir.

İşlem ne kadar sürüyor?
Prof. Dr. Semra Kahraman:
Tanısal histeroskopi ortalama 30 dakika içinde gerçekleştiriliyor. Ancak bir sorun varlığında girişimsel bir işlem yapılacaksa bu süre uzayabilir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: