KEPEKLİ ÜRÜNLER TÜKET BOL SICAK SU İÇ

 1. Günde yaklaşık 2.5 litre ılık sıcağımsı su için.
 2. Rezene, sinameki gibi bağırsakları çalıştırmaya yarayan çayları ara sıra içebilirsiniz. Rezeneyi düzenli içmenizde bir problem yok. Ancak sinameki uzun süre tek başına ve koyu içilirse bağırsak mukozasında bazı sıkıntılara yol açabilir.
 3. KETEN TOHUMU: İnatçı kabızlığı olan kişiler için günde 1 çorba kaşığı kadar tercihen kabaca öğütülmüş keten tohumu sabah yenilebilir, çiğnenip yutulabilir veya müsli, kek, kurabiye, ekmek gibi çeşitli gıdalara karıştırılabilir.
 4. KEPEK VE KEPEKLİ ÜRÜNLER: Kepekli ekmek, kepekli makarna, kepekli undan yapılan yiyeceklerle günlük kepek miktarını çoğaltın. Kepek bağırsaklardan geçerken su emilimini arttırarak dışkının su oranını ve miktarım arttırır.

  MÜRDÜM ERİĞİ*: Tazesi veya kurusu tercihen komposto şeklinde tüketilirse bağırsak çalıştırıcıdır. Aynı zamanda kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, kuru erik de kendi başlarına veya ılık komposto halinde bağırsak çalıştırıcıdır.

  *Mürdüm Eriği ek bilgi: Akşamdan veya 2-3 saat önceden 6-7 tane kuru mürdüm eriği ılık suyla ıslatılır. Biraz şişmesi beklenir. Daha sonra tercihen aç kanıma sabah kalkınca veya herhangi bir öğünden önce suyu ve taneleri beraberce içilir. Çekirdeklerine dikkat edin! Mürdüm eriği bağırsakları en iyi çalıştıran kuru meyvelerden biridir. Her yerde ucuz olarak bulabilirsiniz.

 5. ARPA: Normalde yemeğe alışkın olmadığımız ve mutfaklarımızda bulunmayan arpa, inatçı kabızlıkta yararlıdır. Arpayı önceden düdüklü tencerede haşlayıp sonradan hazır haşlanmış olarak kullanabilirsiniz. Örneğin çorbalarınıza katabilirsiniz. Arpa çok zor haşlanır, bilginiz olsun. En iyisi bir gün önceden sıcak su ile ıslatmak ve sonra haşlamak.
 6. Özellikle pırasa, bamya, semizotu, bezelye, kabak gibi sebzeler ve genelde çoğu lifli sebzeler özellikle sulu ılık veya sulu sıcak yendiği takdirde bağırsak çalıştırıcıdır.
 7. TAZE MEYVELER: Trabzon hurması başta olmak üzere portakal, mandalina, erik kabuklarıyla beraber yenen bazı meyveler bağırsak çalıştırıcı olabilir.
 8. BAZI BAKLİYATLAR: Sulu ve sıcak yenen kuru fasulye, soya fasulyesi, mercimek bağırsak çalıştırır.
 9. YAĞLAR: Diyette yeterince yağ alınmazsa bu da bağırsakların çalışmasını engelleyebilir. Yağlardan özellikle sıvı olanları tercih edin. Her gün bolca zeytinyağına bandırılarak yenilen kepek ekmeği bağırsakları çalıştırır.
 10. HAREKET: Hiç hareket etmeyen ve hareketini kısıtlamış olanlarda kabızlık görülebilir. Düzenli yapılan egzersiz karın kaslarının çalışmasıyla bağırsak hareketlerini uyarır.
 11. BAZI BİTKİSEL İLAÇLAR: Aloe vera içme jelleri, chorella tatlı suyu yosun özü, bazı özel ayurveda tabletleri, physillum husk ve bazı lifler ve çeşitli bitkisel ilaçların da yararı olabilir. Bu tür doğal ilaçları hekiminize danışmadan kullanmayın.
 12. MAGNEZYUM: Bazı kişilerde magnezyum eksikliği de bağırsak hareketlerini olumsuz etkiler. Doktora danışarak alınacak doğal magnezyum preperatlarmm da kabızlıkta yararı olabilir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: