Kalp Krizinden Türkiye’de kaç kişi vefat etti?

kadın erkek kalpTürk erişkinlerinde kalp hastalıkları ve risk faktörleri çalışmasının 2013 verilerine göre her 100 bin Türk erkeğinden 760’ı her 100 bin kadından 380’i hayatını kaybetti. Kalp krizindeki kötü tablo bizi Avrupa’da ne yazık ki ilk sıralara taşımış durumda. Daha da vahim olanı her yıl 215 bin yeni kalp hastası bu vahim denen tablonun içine giriyor. Peki, bu tablodan uzak durmak için kalp sağlığını korumanın yöntemleri neler?

Erkekler daha çok kalp rahatsızlığı riski altında

Kadınlar östrojen hormonları sayesinde kalp rahatsızlıklarına daha az yakalanıyor.

Kadınlar östrojen hormonları sayesinde kalp rahatsızlıklarına daha az yakalanıyor.

Rakamlar çarpıcı ancak kadınlar erkeklere göre daha az kalp rahatsızlığı geçiriyor. Dünya sıralamasında ülkemiz kalp rahatsızlığında birinci ancak erkeklerin kadınlara olan bir üstünlüğü söz konusu. Bunun en büyük sebebi ise tabiatın kadınlara bağışladığı östrojen hormonudur. Bu hormon damarları korumasıyla bilinir. Ancak bu koruma kadınların ne kadar üretken olduğuyla doğrudan bağlantılıdır. Çünkü günümüzde kadınlar geç evleniyorlar, doğum kontrol hapı kullanıyorlar, çocuk doğurmuyorlar ya da emzirmiyorlar, yani tabiatın onlara bağışladığı östrojen hormonunu gerektiği gibi kullanmıyorlar.

Stres ve sigara kalp rahatsızlığının bir numaralı sebepleri.

Stres ve sigara kalp rahatsızlığının bir numaralı sebepleri.

Dolayısıyla tabiat onları artık eskisi kadar korumuyor. 15-20 sene kadar önce tedavi edilen kadın hasta sayısı bir Memorial doktorunun verisine dayanarak %16-%18 arasında değişmekteydi. Bu rakam şu anda %25’e kadar çıkmıştır. Hatta bu rakamın gelecek yıllarda çok daha artacağına inanılıyor. Çünkü kadınlarımız erkekler gibi erken çalışma hayatına atılıyorlar. Erkekler gibi stresli bir iş hayatına sahipler. En önemlisi de erkeklerden daha çok sigara içiyorlar ve bırakmakta erkeklerden daha fazla zorluk çekiyorlar. Bu daha kalp rahatsızlığı riskini günümüzde kadınlarda artırıyor. Daha önceki yıllarda kadınlarda kalp rahatsızlığı genelde menopoz sonrası görülürdü. Ancak günümüzde artık üretken olan kadınlarda da bu risk gözlemlenebilmektedir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: