kalp kriziÖncelikle kalp krizine karşı spor yapmanın son derece önemli olduğu gerçeğini vurgulamak gerekir. Ancak bu konuda altının çizilmesi gereken başka bir madde ise bilinçli spor yapmaktır. Zira kalp krizine karşı önlem almak için yaptığınız bilinçsiz ve aşırı spor tam tersi yönde sonuçlanabilir.

Kalbe düşman hareketler nelerdir?

Kalbin düşmanı: Fiziksel ve Ruhsal yüklenme

Kalbin düşmanı: Fiziksel ve Ruhsal yüklenme

İleri yaşlara gelmiş, beslenmesine dikkat etmemiş ve şimdiye kadar pek spor yapmamış kişilerin birden yüklenerek spor yapmaması gerekir. Çünkü damarlarda oluşan ve kalp krizine sebep olan plakları koparan şey aşırı yüktür. Örnek olarak hiç spor yapmazken birden halı saha maçı yapmak verilebilir. Ya da çok ağır yağlı yemek yemek de buna örnek olarak verilebilir. Bunların yanı sıra aşırı duygusal yük de kalp krizine sebep olabilir. Bir haber alınması sonucu oluşan aşırı duygusal yüklenme buna örnek olarak verilebilir. 38 yaşında bir öğretmenin “Evinize haciz geldi!” diyen bir memurun karşısında kalp krizi geçirmesi haberinin altının çizilmesi gerekir. Yani ne yaparsak yapalım, herhangi bir şekilde plağı yırtmamamız gerekir.

Spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Efor testinize göre kalbe en iyi gelen spor: Koşma

Efor testinize göre kalbe en iyi gelen spor: Koşma

Bu bağlamda nasıl spor yapacağımıza gelirsek; ilk adım efor testi yaptırmaktan geçer. Test sonuçlarında değerlerimiz iyi çıkarsa koşmak en iyi spor olabilir kalp rahatsızlıklarına karşı yapılabilecek sporlar arasında. Ancak yaşın biraz daha ileri olduğu durumlarda direk koşmak yerine önce yürüyüp bireyin kendini ısıtması, sonra da kendini hazır hissettiğinde yavaş tempoda koşması gerekir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: