kalp kriziSon zamanlarda genci yaşlısı her yaştan insan kalp krizi vakalarıyla haberlerde yerini aldı. Peki ne kadar bilinçliyiz kalp krizi konusunda? Öncelikle kalp krizi geçiren birisi ne hisseder diye sorarsak cevabımız şu olur: Kalp krizi öncelikle göğüste bir baskı şeklinde olur. Ağrı iğne veya bıçak ucu batıyor gibiyse bu büyük ihtimalle kalp krizi değildir. Yani parmakla gösterilecek bir ağrı kalp krizi olamaz. Ancak bir fil ayağıyla göğsümüze bastırıyor gibiyse yani genel bir sıkıntı varsa kalp krizinden söz edilebilir.

Hatta kalp krizi ağrıdan çok bir yanma, baskı ve sıkıntı hissi verir. Beraberinde soğuk terleme de görülür. Özellikle oturmuş televizyon izlerken değil de hareket halindeyken görülüyorsa işte bu durum kalp krizi bağlamında önemsenmelidir.

Kalp krizi geçiren biri ne yapmalıdır?

Kalp krizi vakasıyla karşılaştığımızda bir aspirin çiğnemek işe yarayacaktır. Daha sonra en çabuk yoldan büyük bir hastaneye götürülmeli kalp krizi geçire birey. Yol yakın diye küçük bir hastaneye gidilirse buradaki imkanlar kalp krizini engellemeye yetmeyebilir. Ancak büyük bir hastanede kateter yardımıyla hemen tıkanan bölgeye bir ilaç vererek kalp krizi engellenebilir. Burada ilk 2 – 3 saat çok önemlidir.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: