steteskopSoru 1:

Ailemde kalbiyle ilgili sorun yaşayan yok ama kalp krizi olaylarıyla sıkça karşılaşılması beni “Acaba benim de kalbimde sorun var mı?” diye kuşkuya düşürdü. Kalbimizde sorun olup olmadığını en kolay yoldan yani en basit şekilde nasıl anlayabiliriz?

Cevap 1:

Herkes kalp krizi riski altında!

Öncelikle ailede kalp krizi vakası olmaması pek bir avantaj ifade etmiyor. Ancak ailede kalp krizi vakası olması genetik açıdan diğer fertleri riske sokuyor. Yani her durumda risk altındayız. Ancak bu risk genetik etkenlerin yanı sıra bireyde şayet et ve tatlı yeme alışkanlığı, tansiyon, şeker varsa ve hafif de kilolu ise ve spor da yapmıyorsa yaşı 30 – 40 üzerine geldiğinde kalp damarlarında %50 oranında küçük plaklar başlamıştır. Bunun için test yaptırılmasına bile gerek yoktur. Nasıl beslendiğimize bakarak kalp krizi riskimiz var mı yok mu anlayabiliriz. Yani kötü beslenme ve kilo kalp krizinin ikaz ışıklarıdır.

Efor testleri kalp krizi riskini yansıtmayabiliyor

Ayrıca kalp krizi vakalarında testlere de çok güvenilmemelidir. Çünkü kalp damarlarının içerisinde küçük plaklar oluşmakta ve bu plaklar henüz %20 – %30 seviyesindeyse kan akışını çok fazla engellemediği için testlerde açığa çıkmayabiliyor. Bunun için en az %60 dolaylarındaki bir tıkanma söz konusu olmalıdır ki testlerde bu damar problemi çıksın. Bu nedenle %30 tıkanıklığı olan bir hastanın efor testinden çok sağlıklı çıkması gayet normal bir durum olarak görülebilir. O yüzden normal çıkan efor sonuçlarına güvenerek beslenmemizi ihmal etmemeliyiz. Çünkü efor testinden gayet sağlıklı çıkan hastalar bir süre sonra damarlarında biriken plakların kopmasıyla kalp krizi geçirebilmektedir. Bu yüzden efor testinin sonuçlarından çok; nasıl beslendiğimizi göz önünde bulundurmalıyız kalp krizi riski taşıyıp taşımadığımızı öğrenebilmek için.

Soru 2:

43 yaşındayım. Baba tarafında kalp krizinden vefatlar olmuş. Kilo sorunum yok. Sigara kullanmıyorum. Kalp krizine genetik yakınlık ne kadar belirleyicidir? Şikayetim olmadığı halde bir kardiyologa başvurmalı mıyım?

Cevap 2:

Öncelikle sizin şeker, yüksek tansiyon ve kolesterolünüzü ölçtürmeniz gerekmektedir. Çünkü bu değerlerde alarme edici seviyeler varsa işte o zaman kalp krizi risk faktörleri var demektir. Ama bunların hepsi iyiyse, değerleriniz düşükse ve siz de iyi besleniyorsanız kardiyologa gitmenize gerek yoktur.

Soru 3:

23 yaşındayım. Bir süredir kalbimin üzerinde baskı oluyor. Kardiyologa gittim. Kardiyolog bir sıkıntınız yok dedi ama bu neden oluyor acaba?

Cevap 3:

Bu tür ağrılar genelde görülmekte olup tamamen sinirsel ağrılardır. Yorgunluğa ve gerginliğe bağlı olarak ortaya çıkar. Rahat olmalı, spor yapmalı ve iyi beslenerek ağrılar için endişe etmemelisiniz.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: