Kan uyuşmazlığı çiftlerin endişelenmesine neden oluyor. Bu durumu yaşayanların ilk gebeliklerinde genellikle çocukta bir sorun çıkmıyor. Daha sonraki gebeliklerde ise yapılan bir iğneyle kan uyuşmazlığı sorunu çözülebiliyor…

Soru:

Eşimle aramızda kan uyuşmazlığı var
4 yıllık evli bir kadınım. Bebek sahibi olmak istiyoruz ama bir engel var. Eşimle aramızda kan uyuşmazlığı var. Benim kan grubum A Rh negatif, eşimin A Rh pozitif. Bu yüzden doktora gittim ama tatmin olamadım. Beni aydınlatırsanız sevinirim. Nasıl bir sorunla karşı karşıyayım?

Cevap:

Rh’a bağlı kan grubu uyuşmazlığında erkek Rh (+) kadın Rh (-) ise ve anne karnındaki çocuğun kanı da Rh (+) ise bir kan uyuşmazlığından söz edilebilir. İlk gebelikte anne vücudunda çocuğun Rh (+) kanına karşı geliştirilmiş antikorlar (vücudun koruma elamanları) olmadığı için çok büyük olasılıkla çocukta bir sorun oluşmadan doğum olur. İkinci üçüncü gebeliklerde anne kanında Rh (+) kana karşı antikorlar (vücudun koruma elamanları) oluştuğu için bu maddeler çocuğa geçerek onda hastalığın oluşmasına neden olurlar. Artık günümüzde çocuğu Rh (+) olan annelere doğumdan hemen sonra yapılan bir iğne; Gama Globilin (Annede meydana gelen ve gelecek olan antikorları nötralize eden bir madde) sayesinde ileriki gebeliklerinde de bir sorun olmadan sağlıklı normal bebekler doğması sağlanabilmektedir.

En çok yorum alan sayfalar: