Sağlıklı Yaşa, Kanseri Önle

Uzmanlar, çağın vebası kanserden korunmanın altın kurallarını şöyle sıralıyor: Her gün 30 dakika egzersiz, dengeli ve sağlıklı beslenme, sigarasız yaşam, alkolü fazla kaçırmamak.

Yüzde 30-40’ı engellenebilir
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi iç Hastalıkları Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Canfeza Sezgin, kanser riskinden korunmanın kişinin elinde olduğunu söyledi. Kanserlerin yüzde 30-40’ının sağlıklı beslenme ve egzersizle engellenebileceğini belirten Sezgin, “Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmeli” dedi. Renkli gıdaların tercih edilmesi gerektiğini belirten Sezgin, şu bilgileri verdi:

Sofranızda bunlar eksik olmasın

“Özellikle brokoli, yeşil biber gibi koyu yeşil sebzeler, sarımsak, dutgiller, soya, domates, yeşil çay, zerdaçal kanserden korumada etkin. Yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, bakliyat ve tam buğday ekmeğinden vazgeçilmemeli. Bayaz ette porsiyon kısıtlaması yok. Günde 85 gramdan fazla kırmızı et alınmamalı. Soslar ve kızartma çok azaltılmalı. Margarin ve tereyağı yerine zeytinyağı ağırlıklı beslenilmeli. Fırında ya da buharda pişirme tercih edilmeli. Her gün 30 dakika egzersiz yapılmalı.”

Bunu okuyanlar şunları da okudu: