Karaciğer dostu enginar

enginarEnginar, mevsiminin gerçek bir şifa kaynağı. Değeri keşfediliyor ve kıymeti gittikçe artıyor. Enginar yüksek oranda C vitamini ve lif içerir, iyi bir folik asit kaynağıdır. Ülkemiz bu bitkiye bolca sahip olduğu için şanslıdır. 120 gramlık enginarda 60 kalori vardır. Yüzde 85i sudur ve içinde 6-7 gram diyet lifi bulunur. Yağ sıfırdır. 4 gram protein içerir. Enginarda ayrıca bol potasyum, biraz magnezyum ve fosfor da vardır. Az miktarda A vitamini içerir. İyi bir şifa kaynağı olan enginar iç baklayla birlikte tüketilirse karaciğer ve safra yolları için şifası daha da artar. Özellikle alkol tüketenler, karaciğer yağlanması olanlar, sarılık sonrası nekahat döneminde olanlar, ilkbahardan yaza geçerken toksin atmak isteyenler, ağzmda acı tat olanlar, bu mevsimin önemli şifa kaynaklarından olan bu sebzeyi bolca tüketebilir.

Enginarla detoks yapın

Aşırı kilolu pek çok kişide hele alkol tüketimi varsa beraberinde karaciğerde yağlanmanın olduğunu görürüz. Bu kişilerde sağlıklı bir zayıflamaya önemli bir destek de karaciğeri arındırmak, gücünü artırmak ve onu biraz dinlendirmektir. Zayıflattığım pek çok hastamda kan tahlillerinin yanı sura karın ultrasonu da istediğimde karaciğerlerinde yağlanma, bazen bu duruma eşlik eden büyüme olduğunu görünce mutlaka karaciğere destek olan bazı uygulamaları ekliyorum. Sonuç: Daha enerjik bir beden, daha güzel bir cilt, göz altı morluklarının azalması ve düşen kolesterol düzeyi. Karaciğeri temizleyen uygulamalar yapıldığında ilk birkaç gün kötü kokulu dışkılama ve idrar olabilir. Bu aslında iyiye işarettir, tedirgin olmayın.

Karaciğeri temizleyen hem de zayıflatan içecek

■ 5 litre su
■ 5 tane orta boy enginarın çanak yaprağı, 3-4 tane sap yaprağı
■ Yarım kilo taze hindiba (Bulamazsanız 3 küçük avuç dolusu kuru hindiba)
■ 1 adet iri iri rendelenmiş kök zerdeçal
■ Yarım tatlı kaşığı kuru lavanta

HAZIRLANIŞI:

Tüm karışım yaklaşık 3-4 dakika kaynatılır, 7-8 dakika demlenir. Ilınınca temiz bir bidona, tercihen cam kaba konulur. Buzdolabında saklanır. Sabah ve akşam günde 2 kez aç kamına hemen yemeklerden önce içilir. Oda sıcaklığında olmalıdır. Tadı çok acımsı gelirse içine biraz bal ve çok az limon katabilirsiniz. Bu kürü haftada bir veya 10 günde bir taze hazırlayarak 40 güne tamamlayabilirsiniz. Alkol kullananlar bu dönemde alkol tüketimini en aza indirmeli.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: