Yaz aylarıyla beraber özellikle kadınlarda kilo ve selülit savaşı başlıyor. Bu savaşta bir çok yol deneyenler, bir de kilo verdiren yaz meyvelerini denemelidirler. Erik, kiraz, vişne karpuz, böğürtlen, kayısı, frambuaz ve şeftalinin kilo vermeye yardımcı olduğu unutulmamalıdır.

Kiraz ve Vişne

Kirazın ve vişnenin idrar söktürücü özelliği vardır. İçerdikleri antosiyanin sayesinde ağrılara karşı etkilidir. Araştırmacıların yaptıkları inceleme sonucu yirmi adet kiraz bir aspirinle eşdeğer olup, içinde bulunan antosiyanin maddesi E ve C vitaminlere benzer antioksidan etki yapar; ki güçlü bir ağrı kesicidir. Bu özelliğiyle aspirinden 1o kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Düşük glisemik indeksli meyvelerdir. Bu özellikleri kana daha geç karışmalarını sağlar. Kilo vermeye yardımcı olur. 18 adet kiraz 70, 12 adet vişne 58 kaloridir.

Erik

C ve A vitamini, potasyum ve lif açısından iyi bir kaynak. Yüksek antioksidan kapasitesine sahip olan erik aynı zamanda detoks özelliğe sahip. Erik; hazmı ve sindirimi kolaylaştırırken kabızlık için de faydalıdır. Erik taze veya kurutulmuş olarak tüketilebilir. Kilo vermeye yardımcı önemli bir ara öğün alternatifi olan eriğin kısmızısı yani İtalyan eriği, mürdüm eriği (kara erik), sarı erik ve yeşil erik (can veya papaz erik) çeşitleri mevcuttur. 8 adet küçük boy yeşil erik 47 kaloriye eşittir. 6 adet mürdüm eriği ise 75 kalori getiriyor. 3 adet orta boy kırmızı erik ise 66 kalori içermektedir.

Karpuz

Karpuz vitamin ve mineral açısından zengin olup, antioksidan kapasitesi yüksek bir meyvedir. Özellikle potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Karpuz ayrıca C ve A vitamininden zengin olup, kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığı önler. Bol su içeriği ile selülitin giderilmesinde çok önemli rol oynar. Herkes tarafında sevilen bir meyve olan karpuzun tüketim miktarlarına dikkat edilmelidir. Zira sadece 3 ince dilim karpuz (250gr) 65 kaloridir ve neredeyse 1 porsiyon meyveye eşdeğerdir.

Böğürtlen

Sadece böğürtlen meyvesi değil, neredeyse ‘berry’ grubu yiyeceklerin tamamı kilo vermede yardımcı etkiye sahiptir. Bu listeye karadut, ahududu gibi meyveler de eklenebilir. 8-10 adet böğürtlen (100 gr) 58 kaloridir ve hemen hemen 1 porsiyon meyveye eşdeğerdir. Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin olan böğürtlen, iyi bir ara öğün alternatifidir. Son olarak böğürtlenin selülit engelleyici olduğunu belirtelim.

Kayısı

Kayısı, lif içeriği ve bol mineral içeriği ile kilo vermede etkilidir. Aynı zamanda selülitin engellenmesinde rol oynar. 4 adet kayısı (100gr) 51 kalori içerir. İyi bir beta karoten ve likopen kaynağı olan kayısı ayrıca kansere karşı koruyucudur. Yüksek posa içeriği ile kabızlığın en büyük düşmanıdır.

Frambuaz

Frambuaz güzel bir ara öğün alternatifidir. 1 küçük kase frambuaz (100gr) 64 kalori içerir. Bütün kırmızı meyveler açlık bastırıcı harika lif kaynaklarıdır. Bu yönüyle kırmızı meyvelerin içerisinde en fazla lif frambuazda bulunmaktadır. Hem kalorisinin düşük olması hem de lif açısından zengin olması frambuaza selülit engelleyici özellik katmakdadır.

Şeftali

Şeftalinin sindirimi kolaylaştırması ile metabolizmayı hızlandırıcı etkisi büyüktür. Böbreklerin ve safra kesesinin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Şeftali ayrıca çok iyi idrar söktürücüdür. C, A ve B3 vitamini ile potasyum ve folik asit açısından zengindir. 1 küçük boy şeftalide (100gr) 38 kalori bulunmaktadır.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: