kirazKiraz ülkemizde yaygındır. Kiraz meyvesinin saplarını kurutup kavanozda saklarsanız ödeme karşı doğal bir yardımcıya sahip olursunuz. Zayıflama amaçlı olarak bana başvuran pek çok hastamda mısır püskülü saplarıyla beraber maydanoz ve kiraz sapı karışımından elde edilen çayla ödeme karşı olumlu sonuçlar aldım.

İdrar söktürür, kolesterolü düşürür
Kiraz, vişne C vitamini açısından zengindir. Her ikisi de cilt ve gözler için yararlı olan A vitamininin öncü maddesi olan Beta karoteni bolca içerir. Kiraz ve vişne koparıldıktan sonra süratle soğuk hava şartlarında veya buzdolabında saklanmalıdır. Yoksa 3-5 gün içinde bozulup çürüyebilir. Çiğ olarak yenmeleri yararlıdır ve kısmen meyvelerinin de sapları gibi idrar söktürücü etkisi mevcuttur. Bol miktarda yenen kiraz ve vişnenin kolesterolün düşmesine yardımcı bir etkisi de vardır. Bu meyveler aynı zamanda reçel, meyve suyu ve marmelat yapımında da bolca kullanılır.

Ara öğünlerde tüketin
Konsantrasyon olarak vişne aynı hacimdeki portakaldan 100 misli daha çok C vitamini içerir. Tam olgunlaşmamış hamımsı kiraz ve vişnede C vitamini oranı daha yüksektir. Ortalama bir kase kirazda 31 kalori varken şekerin daha düşük olduğu vişne de bu oran daha azdır. Meyvenin yaklaşık yüzde 90’ı sudan oluşur. İçindeki potasyum ve kalsiyum oranı yüksektir. Ayrıca magnezyum ve fosfor da vardır. Kalp için yararlı olan follatlar vişne ve kirazda yeterince mevcuttur. Diğer meyvelerde olduğu gibi kirazı da yemekten hemen sonra yemeyin ama ağız tadım değiştirmek için çok az miktarda yiyebilirsiniz. Kirazın kanı sulandırdığını da hatırlatırım. Bu nedenle eskiler kiraz bollaştığı zaman sülük tedavisine ara verirlermiş. Bu dönemde özellikle ara öğünlerde kirazı da unutmayın.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: