Dışarıda hava soğuyor ama burada sizi ısıtacak fikirler var: Günlük saç bakımınızda yapacağınız birkaç basit değişiklikle, dondurucu havalarda bile ışık saçan, güzel saçlara sahip olabilirsiniz.

The Style Glossy: Saç Stüdyosu
Büyüleyici Kış Saçları!

Hiç kuşkunuz olmasın, kış saç tellerinizi etkiliyor. “Kaçış yok; kış, saçların tel tel havaya kalkması demek,” diyor New York’lu cilt uzmanı Dr. Jessica Krant. “Dışarıdaki soğuk ve kuru hava, aşırı ısıtılmış iç mekanlar, saçı daha da kurutuyor.”

Soğuk kış günlerinde saçınızın bakımını unutmayın.

Soğuk kış günlerinde saçınızın bakımını unutmayın.

Bununla da bitmiyor: Kuru hava, aynı zamanda negatif iyonların saçınız ve giysileriniz üzerinde toplanmasına da neden oluyor. Dışarıdan içeriye girdiğinizde metal kapı koluna bir dokunun, küçük bir şok geçirebilirsiniz. Sonra da aynaya bakın, ikinci şoku yaşayacaksınız. Tüm o negatif iyonlar, saçınızın diken diken olmasına neden olacaktır.

Saçın elektriklenmesine karşı en etkili savunma yöntemi saçı nemlendirmektir. “Su molekülleri, biriken negatif iyonları etkisiz hale getirir,” diyor Krant. Tavsiyesi şu: Saçınızı daha az sıklıkta (her gün değil de, örneğin haftada iki ya da üç kez) yıkayın ve nemlendirici şampuan ve krem kullanın.

İşte kışın dahi saçınızın güzel görünmesini sağlayacak birkaç uzman tavsiyesi:

1. Saçınızı sıcaktan koruyun.

Fön makinesi, saç düzleştirici ya da saç maşası gibi ısı yayan saç şekillendiricilerini kullanmadan önce mutlaka ısı koruyucu ürünleri uygulayın. ”Isı koruyucu ürünleri yıl boyunca kullanmanızı tavsiye ederim ancak kış aylarında özellikle önemli,” diyor Cameron Diaz, Rashida Jones ve Sarah Silverman gibi ünlülerle çalışmış olan Hollywood’lu stilist Julia Papworth. “Saçınız zaten kuru olduğundan, ısı yayan aletler ona daha da zarar verebilir.”

Düşük yoğunluklu saç spreyinden bir fıs, size az da olsa koruma sağlayabilir. “Isıyla saçınız arasında koruyucu bir katman olsa iyi olur,” diyor Papworth.

2. Kökleri şampuanlayın, uçları kremleyin.

Geçtiğimiz New York moda haftasında modacı Rodarte’nin podyum şovundaki ‘yaşanmış saçlar’ tarzının yaratıcısı Cheng Tan, saçınızı doğru bir biçimde şampuanlayıp kremleyin, diyor. Şampuanı sadece köklere; yani yağın olduğu bölgeye, kremi de uçlardan başlayıp saçınızın 2/3’sine uygulayın. (Saç, diplerde daha sağlıklıdır.) ‘Saçınızı atkuyruğu yapmış gibi düşünün,” diyor Tan. “Üstte kalan bölgeye krem, kuyrukta kalan kısma ise şampuan uygulayın.’

3. Saç bakımınıza kuru şampuanı da ekleyin.

Kuru şampuanı gün aşırı kullanırsanız, saçınızı daha az yıkayabilirsiniz, diyor Tan. Ayrıca temiz saça uygulandığında, kuru şampuan fönünüzü daha uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır. Bu yöntemle, şampuanın ve ısıyla çalışan saç şekillendiricilerin kullanım sıklığını azaltmak size çift taraflı kazanç sağlayacaktır.

4. Saçınız, şapkaya yapışmasın.

Saçınıza yapışan şapkaları tercih etmeyin. Gevşek bir bere, sizi sıcak tuttuğu gibi şık görünmenizi de sağlayacaktır. Bir başka yöntem de şapkayı takmadan önce saçınızı tepeden gevşek topuz yapmak, diyor Papworth. Şapkayı çıkardıktan sonra topuzu çözün ve saçınıza parmaklarınızla hacim verin. Ya saçınız kısaysa? Kuru şampuanla saniyeler içerisinde saçınızı formuna kavuşturabilirsiniz. (Çantanızda veya çekmecenizde küçük bir şişe bulunmalı.)

5. İpek yastık kılıfı kullanın.

Pamuklu yastık kılıfları nemi çeker; nemli yaz ayları için iyi olsa da bu, saçlarınızın zaten kuru olduğu zamanlarda güzelliğiniz için iyi değildir. İpek ve saten yastık kılıfları, kış aylarında saçınızdaki nemin saçınızda kalmasını sağlayacaktır, diyor Tan.

Shelley Levitt, Self dergisinin eski editörü ve aynı zamanda yazarıdır. Ayrıca sık sık The Style Glossy’nin Türkiye edisyonuna yazılarıyla katkıda bulunmaktadır.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: