Soru:

Annemin bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebiliriz?
Annem 2 yıl önce kolon kanseri teşhisiyle ameliyat oldu. Hastalığı 3’üncü evredeydi. 6 kür kemoterapi gördü. Şu anda halsizlik, yorgunluk. gibi şikayetleri var. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için önerileriniz nelerdir?

Cevap:

Kemoterapi 6 kürde kesildiğine göre annenizin şifaya kavuştuğu anlaşılıyor. Önlem olarak ilk 3 yıl 3 ayda bir CA, CA 199 tesüeri ve batm ultrasonografisi yaptırsın. 6 ayda bir tüm batm BT ve akciğer grafisi çektirsin. Gerekirse PET yaptırmalı ve düzenli aralıklarla doktor muayenesini ihmal etmemeli. Ük yıl yapılan kolonoskopide polip ya da nüks belirlenmemişse kolonoskopiyi yılda 1 kez yaptırması yeterli. Ancak polip varsa 3 ayda bir kolonoskopi şart. Çünkü polip kansere zemin hazırlar. Annenize önerilerim şunlar:
■ Kırmızı etten ve katı yağlardan uzak durun. Zeytinyağı ve soya yağını tercih edin.
■ Her gün 1 porsiyon balık, hindi ya da tavuk yiyin. Balığı ön planda tutun.
■ Günde 1 çorba kaşığı keten tohumu tüketin.
■ Tümörün tekrarlama riskini azaltmak için her gün 1 gram kalsiyum, 400 ünite folik asit ve 1 bebe aspirini alın.
■ Meyve suyundan ziyade meyveleri posalı olarak tüketin.
■ Sofranızdan karahindiba, kuzukulağı, tere, biberiye, semizotu, karnabahar ve brokoliyi eksik etmeyin.
■ Haftada 2 kez kurubaklagil tüketin. Kurubaklagiller bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserden korur. Özellikle kolon kanserinin ortaya çıkmasına mani olur. Aynı zamanda kalp ve şeker hastalığına karşı vücudu güçlendirir. Önceliği kuru fasulye, bezelye ve barbunyaya verin. Daha sonra nohut ve mercimeği tercih edin.
■ Doktorunuza danışarak şu destek ürünlerini dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz: Flax seed (keten tohumu yağı kapsülü), omega 3, melatonin hormonu, milk thistle (deve dikeni sütü kapsülü), bromelain (ananas hapı), shiitake mantarı hapı, maitake mantarı hapı.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: