Birçok kadın yumurtlama zamanı ya da sonrası çok şiddetli olmayan karın ağrısı çekebilir, 1-2 gün süren kanama görülebilir. Bu korkulacak bir durum değildir. Ancak size sıkıntı yaratıyorsa doktora başvurabilirsiniz.

Soru:

Koşu yaptıktan sonra kan geldi, neden?
21 yaşında, bekar bir kızım. Adetim bittikten 15 gün sonra kahverengi renkte bir akıntı geliyor. Bîr ya da 2 gûn sürüyor. Koku yok. Geçen gün koşu yaptıktan 1 saat sonra benden kan geldi. Acaba koştuğum için damarlarımda yırtılma mı oldu? Çok korkuyorum, ne olur bana yardımcı olun.

Cevap:

Adet ortalarında ufak kanamalar ve ağrı olması birçok kadında görülen, yumurtlama ile ilgili olduğu için de yumurtlama ağrısı veya kanaması denen bir durumdur. Yumurtlama, adetin sıklıkla 12-14’üncü günlerinde olmaktadır (Bu günler herkeste değişse de genellikle 10-16’ncı günler arasında görülebilir. Ayrıca her kadında her zaman aynı tarihlerde de olmayabilir). Yumurtlamanın olacağı günlerde ve yumurtlama olduktan sonra karında çok şiddetli olmayan bir ağrı hissedilir ve zaman zaman 1-2 günlük hafif kanama da olur. Eğer bu durum çok şikayet konusu oluyorsa doktorunuzun vereceği ilaçlarla düzeltebilir. Koşmayla kanama olması meselesine gelince; böyle bir şeyin olacağını sanmıyorum. Ancak kanama zaten olacaktı. Koşmanızın belki bunu tetiklemiş olduğunu söyleyebilirim.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: