Soru:

Babam akciğer kanseri. Tavsiyeleriniz nelerdir? Babam yaklaşık 2 aydır küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisi görüyor. Kemoterapi uygulamasında Gemzar ve Cisplatin veriliyor. Şimdilik 2 kür yapıldı. Bilgisayarlı tomografi, çektirdik. Doktorumuz tümörün yüzde 23 küçüldüğünü söyledi. Bu küçülme ne kadar başarılıdır? Bize tavsiyeleriniz nelerdir?

Cevap:

Küçük hücreli dışı akciğer kanserinin en önemli sebebi sigaradır. Sigara içmeyenlerde de görülebilir. Özellikle adeno tipi sigara içmeyen kadınlarda ortaya çıkar. Akciğer kanserinde evreleme çok önemlidir. PET, bilgisayarlı tomografi ve MR tümörün hangi evrede olduğunu göstermede yol göstericidir. Göğüs boşluğuna atlayan tümörler evre 3 A veya B kabul edilir. Tümör göğüs boşluğunu (mediasten) sardığı zaman tedaviye kemoterapiyle başlanır. Çünkü bu dönemde cerrahi girişim olmaz. 2-3 kür sonra tümör belli oranda küçülmüşse radyoterapi artı kemoterapi ya da yalnız radyoterapiyle tedaviye devam edilir. 6 kür kemoterapi şarttır. Son zamanlarda klasik tedavilerin dışında hedefe yönelik tedaviler de kullanılıyor. Klasik tedavilerden sonra nüks varsa ya da tümör yeteri kadar küçülmediyse bu ilaçlar tedaviye eklenir. Bu ilaçlar yaşam süresini uzatması bakımından faydalıdır. Metastazı olan hastalar evre 4’te kabul edilir. Bu hastalarda da mutlaka tedaviye kemoterapiyle başlanmalı. Eğer lokal ya da ağrılı lezyonlar veya beyin metastazı varsa radyoterapi devreye girmeli. Hasta kemoterapiden faydalandığı sürece kemoterapiye devam edilmeli. Yeterince cevap alınmazsa yeni bir kemoterapi denenebilir.

Destek tedavisine gelince… Babanıza önerilerim şunlar:

■ Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde ispat edilmiş en önemli bitkisel yaklaşım astragalus hapıdır. Doktorunuza danışarak kemoterapi sırasında da bu ilacı kullanabilirsiniz.

■ Kilo kaybına engel olmak için omega 3 (balık yağı), kemik iliğinizi harekete geçirmek için shark liver oil (köpek balığı karaciğer yağı kapsülü) kullanın.

■ İmmün sisteminizde çökme varsa ya da sık grip oluyorsanız maitake, shiitake gibi mantarların haplarını 900-1200 miligrama kadar kullanabilirsiniz.

■ Her gün 1 bıldırcın yumurtası yiyin.

■ Kan değerleriniz düşüyorsa haftada 2 kez yağsız et yiyin. Diğer günler balık, hindi ve tavuk tüketmeye çalışın.

■ Esmer ekmek kabuğu, bulgur ve kimyon tüketin.

■ Mevsimine göre bütün meyve-sebzeleri yiyebilirsiniz.

■ Haftada 2 kez yeşil mercimek, bezelye tüketin. Mevsimi geçmeden bezelyeyi kış mevsimi için derin dondurucunuzda saklayın.

■ Şu mevsimde enginar ve baklaya sofranızda yer açın.

■ Kemiklerinizi güçlendirmek için bol yoğurt, 2-3 tane haşlanmış yumurta beyazı tüketin.

■ Beyaz un yerine esmer unu tercih edin.

■ Kemoterapi sırasında greyfurt ve sarı kantaron otundan uzak durun. Bunlar ilaçların etkileşimini bozar.

■ Şekerden uzak durun. Ama her gün 1-2 çorba kaşığı karadut ya da kara üzüm pekmezi ve 1 tatlı kaşığı bal tüketebilirsiniz.

Bunu okuyanlar şunları da okudu: